Машина, която взима напоените с пот дрехи и превръща влагата от тях в питейна вода, се използва в Швеция, пише „Би Би Си“
Устройството работи като сушилня за дрехи, която ги върти и нагрява, за да изпари просмукалата се пот. Пáрите преминават през специална мембрана, която пропуска единствено молекулите на водата. Така се получава чиста питейна вода.
От пускането на системата в понеделник досега над 1000 души от шведския град Гьотеборг са пили вода, получена от „потта на други хора“, споделят създателите на изобретението. Те добавят, че получената течност е по-чиста от местната чешмяна вода.
Устройството е направено по поръчка на UNICEF. Организацията към ООН, грижеща се за децата по света, стартира кампания, целяща да насочи вниманието към факта, че 780 млн. души по света нямат достъп до чиста питейна вода.
Създателят на иновативната машина Андреас Хамар споделя, че тя работи благодарение на техника, наречена мембранна дестилация. Подобен метод се използва и за пречистване на урината на астронавтите на борда на Международната космическа станция (МКС), но устройството на Хамар е много по-евтино.
„Ние използвахме субстанция, която прилича донякъде на материала Gortex, който позволява единствено на водата да проникне през мембраната и задържа бактериите, солите, нишките от дрехите и други субстанции“, споделя изобретателят.
Количеството произведена вода зависи от това колко е потен даден човек. От една тениска могат да се добият средно около 10 мл вода, което е около една глътка.
Системата за пречистване на потта е била изложена по време на Gothia Cup – най-големият международен младежки футболен турнир в света.