Фобии, свързани с общуването и присъствието в социални ситуации, засягат около 15 млн. души само на територията на САЩ, сочат данните на Националния институт за душевно здраве. От тях на първо място се нарежда страхът от говорене пред публика, като за част от хората подобни фобии могат да бъдат изключително остри и да влошат значително качеството на живот. С подходящите тренировки и най-сериозните трудности при общуване обаче могат да бъдат преодолени.
За да се включат в преборването на страховете от социалната среда, учените от Масачузетския технологичен институт (MIT) са създали нов софтуер, който ще помага на хората да практикуват на спокойствие своите умения за общуване. Крайната цел на упражнението е потребителите да се почувстват по-удобно и уверени в ситуации изискващи добри социални умения като например интервю за работа или първа среща, коментират от Phys.org.
Софтуерът, наречен MACH (съкратено от My Automated Conversation coacH), използва компютърно генерирано триизмерно лице, с което потребителят може да проведе разговор, който максимално се доближав до реалността.
За целта MACH може да следи думите, лицевите изражения и промените в речта на потребителя и да ги анализира в реално време и след това да даде оценка на общото му представяне му. Например тя може да ви каже дали по време на интервю сте поддържате достатъчно добър очен контакт със събеседника си, дали се усмихвате, дали не говорите прекалено високо или тихо и дали използвате често паразитни думи и междуметия.
И всичко, от което се нуждаете, за да използвате системата MACH е обикновен лаптоп с работеща уебкамера за следене на израженията и микрофон за записване на гласа.