Микроракети ще "летят" в стомасите ни

19.01.2012 | 10:38
по статията работи: Георги Георгиев
Миниатюрните устройства могат да плуват в киселинната среда на стомасите ни, задвижвани от реактивна тяга. Приложението им в биомедицината или в индустрията би било огромно
Микроракети ще "летят" в стомасите ни

Една от насоките на микротехнологиите е свързана със създаването на миниатюрни двигателни ситеми, много от които работят на реактивен принцип, използвайки задвижване от балончета кислород.

Процесът изисква висока концентрация на водороден пероксид (H2O2), който влиза в ролята на гориво. Този химикал обаче е опасен във висока концентрация, което възпрепятства практическото му приложение, особено за биомедицински цели.

Сега обаче учени от Калифорнийския университет, Сан Диего, са създали нов тип микрореактивни двигатели, които се задвижват в киселинна среда, благодарение на реактивната сила на водородни балончета без нуждата от допълнителни гориво, пише PhysOrg.com.

При изключително високи pH нива микродвигателите може да пътуват със скорост до 100 дължини на корпуса си в секунда, което кара учените да ги определят като "микроракети". В бъдеще тази технология може да намери приложение в биомедицината или в индустрията – от целевата доставка на лекарства към определена част от тялото до следенето на различни биологични и индустриални процеси.

Самите микроракети имат формата на малки тръби с дължина около 10 микрометъра (1 микрометър (микрон) е 1/1 000 000 от метъра) и диаметър от 2 до 5 микрометъра. Корпусът им е направен от полимера полианилин (PANI), който от вътрешната страна е покрит с тънък слой цинк.

Когато бъдат поставени в среда с висока киселинност, атомите на цинка започва да губят електрони и поради своя по-нисък потенциал на редукция от водорода, предизвикват създаването на водородни мехурчета, които излитат от задната част на ракетата и я тласкат в обратната страна, благодарение на реактивна тяга (вижте клипчето).

Жизненият цикъл на миниракетите варира от 10 секунди до 2 минути в зависимост от количеството цинк в тях и киселинността на средата.

В процеса на изследване учените установили, че могат да контролират посоката на движение на ракетите и дори да ги накарат да пренасят товар. Ефектът бил постигнат с поставянето на магнитен слой върху външната повърхност на ракетата, с помощта на който тя била насочва в желаната посока.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...