Учени от Хонконг са разкрили формула, която забавя процеса на стареене при мишките, съобщава агенция „Ройтерс“. Надеждите на изследователите са евентуално да могат да я пригодят и към човешкия организъм.
Откритието им е публикувано в декемврийския брой на елитното списание Cell Metabolism. Екипът работи от 2005 година насам и изследва преждевременното стареене, или болестта, известна като прогерия. Прогерия е рядко генетично заболяване, което се среща при едно на всеки четири милиона бебета.
Заболяването е лесно за засичане и е видимо още преди детето да навърши година. Въпреки че мозъчното развитие на подрастващото не се повлиява, то спира да расте, губи телесни мазнини, кожата му се сбръчква, а косата окапва. Сходно на възрастните хора, болните от прогерия страдат от схванати стави и натрупване на плака в артериите, което може да доведе до сърдечни заболявания или инсулт. По-голямата част от болните умират преди да навършат 20 години.
В изследването си екипът от Хонконгския университет е открил, че мутация на протеина Ламин А, покриващ ядрото в човешките клетки, попречва на възстановителния процес на клетките и така причинява ускорено стареене.
Проектът на учените е включвал изследвания върху мишки. В него те са открили, че нормалният здрав Ламин А се свързва, активирайки гена SIRT1. Изследователите свързват открай време именно този ген с дълголетния живот.
Нещо повече – екипът е проучил дали съединението ресвератрол може да подобри ефикасността на връзките. Ресвератролът е съединение, което се среща в ципата на червеното грозде и някои други плодове. Множество учени и компании смятат, че той забавя процеса на стареене.
Професор Жу Жонгюн, който е ръководител на проекта, разкрива следното – мишките в добро здравословно състояние, хранени с концентриран ресвератрол са били в много по-добра кондиция от тези, на които съединението не е давано.
Мишките, заболели с прогерия, пък са живели 30% по-дълго при стабилни дажби с ресвератрол в сравнение отново с животни, на които такъв не е даван.
Жонгюн обаче съветва това да не се възприема като поощряване на пиенето на червено вино. По думите му алкохолното съдържание по-скоро ще навреди, отколкото да има ползотворен ефект, особено предвид доста ниското ниво на ресвератрол в него.