Учени от университета в Питсбърг работят върху създаването на сензорни обувки, с чиято помощ ще се следи достъпът и движението на хора в зони с високо ниво на сигурност като ядрени електроцентрали или специални военни бази.
Иновативната концепцията е базирана на изследване, което показва, че стъпалата и на всеки един човек притежават уникални характеристики. За да отчетат тези характеристики, учените вградили в подметките сензори за натиск и мониторинг на походката. Към тях бил прибавен и микрокомпютър, който сравнявал данните от сензорите с характеристиките на отделния човек, съхранявани в базата данни на системата. В случай че данните се разминавали с информацията в системата, то се активирала аларма, която засичала нарушителя.
Технологията е дело на специалистите от новосъздадената лаборатория за биометрични изследвания на човешкото стъпало към университета в Питсбърг. Тя работи в сътрудничество с канадката компания Autonomous ID, която от 2009 г. си е поставила за цел да създаде относително евтина ID система с високо ниво на сигурност.
Президентът на компанията Тод Грей коментира пред AP, че неговите колеги вече провеждат тестове с биоподметки за обувки, които не са по-дебели от обикновените лепенки за крака, продавани в аптеките. Постигнатата с тях точност на данните била 99%, като още на третата стъпка сензорите били способни да засекат дали носещият ги е техният притежател или нарушител, който се опитва да проникне в забранена зона с чужди обувки.
Като всяка нова технология и тази има свои потенциално слаби места. Едно от тях е, че за да работят добре, сензорните подметки трябва да отчитат и разлики в походката на отделния индивид, която може да се променя поради ред причини – наранявания, умора и др. Създателите на биоподметките обаче твърдят, че са помислили и за този фактор и системата им е способна да засече подобен род отклонения.
В бъдеще освен за нуждите на сигурността, иновацията може да намери приложение в медицината. Смята се, че тя ще може да отчита разликите в походката, която настъпва при възрастните хора в ранните стадии на деменция.
Макар че е по-неинвазивен от други методи за проверка на личността като сканиране на очния ирис или пръстовите отпечатъци, методът с „умните“ обувки е и обект на тревога. Според правозащитна организация от Сан Франциско технологията може да се използва и за тотално следене на индивида, каквито са и възможностите на съвременните смартфони като iPhone.