Ново прозрачно покритие, вдъхновено от природата, прави обикновеното стъкло здраво, самопочистващо се и невероятно хлъзгаво.
Разработката е дело на общите усилия на два екипа от Харвард. Тя ще послужи за направата на издръжливи и устойчиви на надраскване лещи за очила, самопочистващи се прозорци, соларни панели и нови устройства за медицинска диагностика. Това коментира ръководителят на изследванията д-р Джоана Айзнегерг.
Новото покритие е базирано върху технология която Айзенберг и нейният екип наричат SLIPS (съкратено от „Хлъзгави, изпълнени с течност порести повърхности“). Тя е вдъхновена от стратегията на вид месоядно растение, което привлича насекомите върху ултрахлъзгава повърхност, където те попадат в капан и биват изядени, без да могат да се измъкнат.
Благодарение на нея покритието е много хлъзгаво, силно устойчиво на надраскване и напълно прозрачно. За разлика от досегашните материали, които отблъскват предимно вода и водни разтвори, SLIPS покритието е ефикасно и срещу различни масла и лепкави течности като мед. Към него не могат да се закрепят дори бактериалните филми, образуващи плака.
Всички тези достойнства го правят добър вариант за комерсиален материал, който ще направи стъклата почти неуязвими към природните стихии и към замърсяване.