Едно от качествата на стъклото, което забелязваме почти моментално, е начинът, по който то отразява светлината. Учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) са създали уникална стъклена текстура, която премахвайки светлинните отблясъци, прави стъклото неразпознаваемо на пръв поглед. Наред с това стъклото е „неуязвимо“ и за най-малките водни капки, които подскачат по повърхността му, подобно на гумени топки.
Тайната на новото „мултифункционално“ стъкло се крие във формата на наноструктури - „гора“ от миниатюрни конуси с ширината в основата от 200 наноментра (милиардни части от метъра) и с височина от хиляда нанометра (един микрон).
Сега учените се надяват да успеят да разработят метод за евтиното и масово производство на тази стъклена текстура, което ще я направи приложима в най-различни области – от различни оптични устройства, през екраните на смартфоните и телевизорите до соларните панели, стъклата на автомобилите и дори прозорците на сградите.
Подобна иновация никак няма да е излишна, особено в някои области като например производството на слънчева енергия. Проучвания показват, че фотоволтаичните панели могат да изгубят близо 40% от своята ефективност за период от 6 месеца поради замърсяване на стъклата с прахови частици.
Този проблем би се разрешил в голяма степен в момента, в който върху панелите бъдат поставени новите наностъкла, обясняват авторите на разработката. Нещо повече, тези панели ще бъдат още по-ефективни от конвенционалните, тъй като цялата слънчева светлина, ще бъде абсорбирана, независимо от ъгъла, под който тя попада върху повърхността. Така ще бъдат елиминирани загубите в моментите, в които слънцето е ниско над хоризонта.
Други приложения на хидрофобното стъкло включват поставянето му върху оптични устройства - микроскопи и камери, използвани във влажна среда. По отношение сензорните екрани технологията не само ще елиминира отражението, но ще предпазва замърсяването на повърхността, причинено от човешката пот.