Изследователи от института "Джон Хопкинс" и националния институт на Тайван са успели значително да удължат продължителността на живота на обикновените дрожди (вид едноклетъчни гъби).
Успехът е бил постигнат посредством открития от тях начин за премахване и последващо възстановяване на функциите на протеин, който е пряко свързан със стареенето на организмите. По този начин животът на тези едноклетъчни гъби скачал значително. Така вместо стандартните 25 пъти, те можели да се делят до 38 пъти, което е увеличение с около 50%.
В случая на дрождите ролята на биологичен часовник играе видоизменена версия на ензим, който иначе служи като индикатор на количеството енергия в клетката. Неговото количество е голямо у младите организми и прогресивно намалява с напредването на възрастта им.
"Вярваме, че за първи път сме успели да открием биохимичен път към младостта и остаряването, който няма нищо общо с диетата", казва Боуке. В миналото учените са се опитвали да забавят стареенето посредством регулация на калорийния прием при дрождите. В случая обаче успехът е постигнат по чисто биохимичен път - благодарение на процеса на ацетилиране, състоящ се от добавяне на ацетилова група към молекулата на протеина.
Ацетилирането може дълбоко да повлияе върху функциите на протеина с цел да помогне на организма да се адаптира към околната среда, казват учените. Досега обаче този процес не е бил използван директно за влияние върху стареенето.
В бъдеще новооткритият метод може да се превърне в основа за нови стратегии за лечение и превенция на заболявания, надяват се учените. Следващата им цел е да докажат, че този процес може да се приложи успешно и в клетките на бозайници.