Граф Дракула и Трансилвания – през последния над един век популярната култура свърза неразривно легендарния кръвопиец с румънската провинция. Затова фактът, че именно в Трансилвания е създадена първата функционираща изкуствена кръв, може да предизвика усмивки. Като оставим шегата настрана, постижението на учените от трансилванския град Клуж-Напока е повече от впечатляващо.
След шест години на експериментиране върху мишки румънският изследовател д-р Раду Силаги-Димитреску и неговия екип открили формула за изкуствена кръв, която не предизвиква вредни странични ефекти при гризачите. Сега учените се надяват да тестват изобретението си и върху хора. За тази цел те трябва да получат разрешение от властите в Румъния, съобщава медицинското издание Medical Daily, цитирано от Mashable.
За разлика от при други експерименти тук кръвта е произведена с помощта на хемеритрин - протеин, извлечен от морски червеи и смесен с вода и соли. Хемеритринът транспортира кислорода в кръвта на морските безгръбначни, докато в предишни тестове с изкуствена кръв се е разчитало на хемоглобина – червен протеин, който пренася кислорода в телата на почти всички живи организми с кръвоносна система.
Учените открили, че за разлика от крехкият хемоглобин обаче хемеритинът е много по-стабилен и не се разрушава под влиянието на физически и химически стрес. Това го прави значително по-подходящ за обработка и преливане.
В интервю за Medical Daily д-р Силаги-Димитреску споделя: „Лекарите могат да използват изкуствената кръв, за да намалят нивата на инфекции от кръвопреливане и да възстановяват загубената от пациентите кръв в рамките на един ден“. Според британския The Independent експериментите на румънския екип се базират на работата на проф. Марк Търнър от университета на Единбург и Бристъл, който през 2011 г. успява да произведе червени кръвни телца от стволови клетки от костен мозък.
Ако разработката се окаже успешна и при хора, то в бъдеще медицината ще разполага с „разтворима кръв“ - сух разтвор, който ще бъде готов за ползване по всяко време с добавянето на вода към него.