Учени успяха да реализират на практика технология, която идва направо от научната фантастика. В случая става въпрос за „притеглящ лъч“ от светлина, подобен на описания в сериала Star Trek. Там екипажът на звездолета „Ентърпрайз“ успява да улавя и придърпва различни космически кораби с помощта на светлинното си „ласо“, пише “Би Би Си“.
Един ден изобретението може да бъде използвано например в медицината за управление на микроскопични частици, като единични клетки в организма, смятат неговите създатели от британския университет Сейнт Андрюс.
Как всъщност работи новата технология? Обикновено когато даден микроскопичен обект бъде ударен от лъч светлина, той започва да се движи по посока на светлинните фотони (частиците пренасящи светлинната енергия). В случая учените постигнали успех, след като създали техника, която позволява на въпросната сила да бъде насочена в обратна на движението посока.
Пробивът в областта не е случаен. Той идва в резултат на много години практически експерименти с различни видове светлина, които почиват на теоретична база, създадена още през 60-те години на миналия век.
Това не е първия път, в който учените успяват да пресъздадат явлението „привличащ лъч“ в микро мащаби. През 2011 г. изследователи от Китай и Хонгконг показаха как привличащият лъч може да бъде създаден посредством лазерни лъчи със специфична форма. Уникалното в случая на новата разработка е, че тя може да се прилага в различни среди като течности или вакуум.
Американската аерокосмическа агенция НАСА дори финансира проучване, с което да покаже дали в бъдеще техниката може да помогне за истинско манипулиране на обекти в Космоса – по начина, по който го прави екипажът на звездолета „Ентерпрайз“.