Марсоходът Curiosity "стреля" с лазер по първия си камък

21.08.2012 | 15:59
по статията работи: Теодора Пенева
Резултатите са по-добри от тези при тестовете на системата на Земята
Марсоходът Curiosity "стреля" с лазер по първия си камък

За първи път след кацането си на Марс марсоходът Curiosity използва своя лазер, информират от НАСА.

Целта, срещу която са били насочени първите 30 високоенергийни изстрела на инструмента ChemCam (съкратено от Chemistry and Camera - „химия“ и „камера“), е било парче скала с размерите на юмрук, наречено от учените Coronation (коронация).

С помощта на импулси, всеки един от които с мощност над 1 млн. вата и с продължителност от 5 милиардни от секундата, изстрелът е изпарил част от набелязания камък и го е превърнал в светеща йонизирана плазма.

Всеки един от импулсите е бил с мощност над един милион вата и с продължителност от пет милиардни от секундата. Тази колосална енергия изпарила част от камъка, превръщайки я в светеща йонизирана плазма.

Светлината от плазмата била уловена от ChemCam и анализирана от три спектрометъра, чиято цел е да определят химическия състав на скалата. В момента учените от НАСА обработват получените резултати, които според тях са по-добри дори от тези при тестовете на системата на Земята. Самите спектрометри са способни да засекат общо 6144 дължини на вълната в ултравиолетовия, видимия и инфрачервения светлинен спектър.

Първото използване на лазера на Curiosity е направено основно с цел да се провери изправността на приборите. От получените данни обаче учените ще могат да разберат дали състава на скалата от Марс се променя в течение на импулсите. Ако го прави, това може да е знак за наличието на прах или друг материал върху камъка, който е бил пробит от лазера, преди да се достигне до вътрешността му.

Видеоклип: НАСА

Наред с първите научни резултати специалистите от НАСА публикуваха висококачествения вариант на записа от образцовото кацане на Curiosity преди две седмици в кратера "Гейл".

Освен с лазер и спектроскопи високотехнологичният роувър, струващ на НАСА 2,5 млрд. долара, разполага с още девет хай-тек инструмента. С помощта им в рамките на следващите две години управляваната от Земята машина ще изследва кратера "Гейл" за наличието на следи и условия за съществуването на микробиологичен живот в древността.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...