Физици: Наистина открихме бозона на Хигс!

14.03.2013 | 16:50
по статията работи: Георги Георгиев
Но за съжаление той не е "супер-Хигс" – частицата с още по-екзотични свойства, която би ни отвела отвъд границите на днешната наука

През юли миналата година физиците от ЦЕРН обявиха, че са успели да открият частица, която по всички параметри прилича на предсказаната от британския физик Питър Хигс частица, благодарение на която другите елементарни частици имат маса. Въпреки това учените тогава се ограничиха с изявления, че са открили подобна частица, но не и самия бозон на Хигс. Днешното изявление стана първото, в което учените от ЦЕРН заявяват, че откритата частица е именно бозонът на Хигс.

Физиците посочиха още, че все още не е установено с точност дали тази частица е бозонът на Хигс, предсказан по стандартния модел, или това е друг вариант на бозона на Хигс, за който говорят няколко други теории, излизащи от рамките на стандартния модел.

До последните няколко дни имаше слаби надежди, че частицата може да се окаже нещо повече от Хигс бозон, вписващ се в 30-годишния Стандартен модел, който обяснява базовата структура на Вселената. Из научната общност пълзяха слухове за "супер-Хигс" - частица, свързваща нашия свят с по-голямата част от материята във Вселената, и описана от американския физик Шон Карол в книга.

Много учени и космолози ще бъдат разочаровани, че за близо трите години работа - от март 2010 г. до миналия февруари, когато бе затворен за 2-годишен ремонт, Големият адронен колайдер не е дал доказателство за двата "Граала" на "новата физика" - тъмната материя и суперсиметрията.

Тъмната материя е загадъчната субстанция, съставляваща 25% от Вселената срещу скромните 4% от видимата материя - галактиките, звездите и планетите. Останалата част е все още необяснимата тъмна енергия. Теорията за суперсиметрията предсказва, че всички елементарни частици имат тежки двойници и е свързана с по-екзотични представи като теорията на струните, допълнителни измерения и паралелни вселени.

"Мисля, че всеки се е надявал на нещо, което ще ни отведе отвъд Стандартния модел, но на този етап това очакване е нереалистично", казва изследовател, пожелал анонимност.

"Зад всяко голямо откритие в съвременната физика стои огромен труд. Шумът си е шум, но той не ни пречи да продължаваме упорито да работим". Това коментира от своя страна в края на миналата година видният физик доц. Леандър Литов в интервю за iNews.bg. Той е ръководител на катедра "Атомна физика” в Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски” и ръководител на екипа от СУ, работещ в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) по проекта на Големия адронен колайдер.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...