Несъмнено една от научните области, в които България може да се гордее с върхови разработки, е тази на обработката и дълготрайното консервирането на храни посредством процеса на лиофилизация. В това днес се убедиха представители на медиите, които опитаха произведените от учените от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) изсушени плодове – ябълки, сливи и кайсии, всички до една създадени чрез този невероятен процес.
Можем да ви уверим – макар и хрупкави, леко странни като консистенция и многократно по-леки от нормалните плодове, лиофилизираните ягоди и кайсии имат абсолютно същия вкус като нормалните ягоди, които можем да намерим вече на пазара.
До тази „магическа“ технология за обработка учените от ИКХТ достигат след десетилетия на разработки, при които са създадени повече от 60 вида лиофилизирани храни – от студени супи и предястия през традиционни български гозби на таблетки до десертни млека на прах.
Това заяви директорът на института проф. Габриела Маринова, по време на презентацията, с която бе отбелязана 35-годишнината от първия полет на българин в космоса – този на Георги Иванов от април 1979 г.
В годините на Студената война България се превръща във водеща сила в производството на лиофилизирани храни за космонавти, тъй като става едва третата страна в света (след САЩ и Русия), разполагаща със специалисти и машини в тази иновативна за времето си област.
Днес – 35 години по-късно, този тип храни намират приложение не само в космоса, но се използват от спортисти, алпинисти и участници в далечни експедиции, при които пренасянето на тежки и бързо развалими хранителни продукти често е невъзможна задача.
Освен това преминалите през лиофилизация продукти и ястия може да се ползват и в здравната профилактика, както и в лечението на болни хора, заяви проф. Маринова. Те са особено подходящи за това, тъй като процесът на обработката почти не променя химичния състав и на иначе крехки продукти (като споменатите ягоди), а за страхотните им вкусовите им качества вече споменахме.
Произведеното по технология на ИКХТ живо пиво впечатлява с качеството си. Снимка. Econ.bg
За момента всички, които искат да опитат колко точно са вкусни тараторът на прах и телешкото с грах на таблетки, могат да си поръчат съответните продукти директно от института.
Пред журналистите проф. Маринова разясни, че процесът на лиофилизация е скъп, което го прави икономически неизгоден за масово производство и пускане на пазара. Един цикъл, включващ обработката на около 15 килограма хранителни продукти, се извършва за около 72 часа и струва приблизително 350 лева.
Отделно самите машини са много скъпи, което също е пречка пред рентабилното производство на лиофилизирани храни за масова употреба в ежедневието.
„А и смятам не е нужно да консумираме лиофилизирани ягоди, след като можем да си купим обикновени и също толкова хубави от пазара“, коментира проф. Маринова.
Макар да приличат на фурни за хляб, машините за лиофилизация са сложни и скъпи устройсва. Резултатът в тях обаче си заслужава усилията. Снимка: Econ.bg.
Какво е лиофилизация.
Лиофилизацията (сублимационно сушене) е сложен процес на обработка на храната, включващ два метода а консервиране – замразяване и сушене под вакуум, непревишаващи критичните стойност. Технологията е подходяща както за производството на храни за масова консумация във вид на хранителни концентрати, така и на специализирани храни – детски, диетични, функционални, храни за екстремални условия и др.