Специално за ECON.BG
Г-жо Аврамова, наскоро Нилана стана първият хлебопроизводител в Европа, внедрил ISO 22000:2005, само 3 месеца след официалното му публикуване. Какво Ви мотивира да го направите?
Наталия Аврамова:
Внедряването на ISO 22000 в Нилана представлява един следващ етап от управлението на производството за осигуряване на безопасността на храната във фирмата. На базата на вече съществуващите НАССР принципи стандартът беше внедрен в Нилана. Отделните клаузи от ISO 22000:2005 отговарят на всеки един от 7-те НАССР принципа, което улесни ръководството и съкрати времето за въвеждането му.
Какво отличава ISO 22000 от останалите стандарти?
Наталия Аврамова:
Стандартът обединява досегашните принципи на НАССР системата за анализ на опасността и контрол в критичните точки и стъпките по прилагането й, разработени от Комисията на Кодекс Алиментариус. Посредством изискванията, които могат да бъдат одитирани, той обединява плана по НАССР с Програмите предпоставки. ISO 22000 изисква всички опасности, за които се предполага, че могат да възникнат в хранителната верига, вкл. опасностите, свързани с вида на процеса и използваните инсталации, да бъдат определени и оценени. Например, при изпичането на хляба и хлебните изделия, при нарушаване на технологичния режим: температура и време за изпичане, възниква потенциална опасност за здравето на потребителите във връзка с развитие на т.нар. картофена болест по хляба, особено през летния период. ISO 22000:2005 е разработен така, че да бъде напълно съвместим с ISO 9001:2000. Чрез ISO 9001:2000 фирмата въвежда система за управление на качеството, чрез въвеждането на ISO 22000:2005 се дава доказателство, че тази система управлява и контролира и безопасността на храната.
Какво повече от останалите стандарти Ви дава ISO 22000?
Наталия Аврамова:
Ключов и задължителен елемент от Стандарта е непрекъснатият и взаимодействащ обмен на информация между доставчиците на суровини, Нилана като производител и клиентите като потребители. Това гарантира по-голяма проследимост на всеки етап от производството – от снабдяването с качествени суровини до достигането на здравословен и безопасен продукт до потребителите. Нилана се радва на успешно партньорство с утвърдени в световен мащаб фирми, доставчици на подобрители и миксове като австрийската компания Диамант, немската Ирекс, белгийската Пуратос, доставчици на брашна като гръцката Лулис, българската Топаз мел и др. Изборът на качествени суровини е първата стъпка от производството на качествен продукт. Фирмата разполага с професионална лаборатория, в която всеки постъпила суровина се подлага на физико-химичен анализ, съгласно изискванията. Контролът продължава във всеки последващ етап – замесване, обработване на тестото, окончателна ферментация, изпичане, изстиване, опаковане, съхранение и експедиция. Всеки процес в хода на производството на изделията се проследява и контролира от технолози и технически организатори за ефективност на внедрените мерки, за отсраняване на съществуваща опасност или довеждането й до приемливо ниво. Процедурата за мониторинг се документира с точни записи за всеки етап от производствения процес. При нарушаване на критичните лимити се предприемат коригиращи действия, с които се отстраняват причините. На база на внедрената система НАССР във фирмата се осъществява адекватно управление на несъответствията. Нилана разполага с модерно за страната автоматизирано оборудване, при което човешкият труд е сведен до минимум и улеснява проследимостта.
Как възприеха работещите на различните нива въвеждането на ISO 22000?
Наталия Аврамова:
Чрез въвеждането на стандарта управленският състав декларира отговорността си към здравето на потребителите. Това обаче не е достатъчно условие за производството на качествен и безопасен продукт. Необходимо е работещите на всички нива да го осъзнаят като философия. За целта във фирмата се провеждат непрекъснати обучения. Те включват теоретични и практически занятия с висококвалифицираните технолози на Нилана. В момента във фирмата се изгражда специализиран Център за обучение и повишаване квалификацията на кадрите.
Как виждате българския хлебопроизводител след влизането ни в ЕС и в частност бъдещето на Нилана в ЕС?
Наталия Аврамова:
Влизането в ЕС ще постави по-високи изисквания към качеството на хранителните продукти. Недопустимо е хората да консумират продукти със съмнително и негарантирано качество. В момента бериери за навлизане в бранша почти липсват, което неминуемо води до присъствието на пазара на множество продукти с недоказан произход. Очакваме в бъдеще да се регулират условията на пазара и съответно до реална конкуренция между производителите на база качество. Що се отнася до Нилана – фирмата ще продължи да поставя маскимално високи изисквания към себе си, ще продължи да се стреми към по-масирано присъствие в големите търговски вериги като Метро, Била, Кауфланд и др., към разширяване на пазарите и не на последно място – ще продължи да налага европейските тенденции в храненето на българина.