Една от любимите ми думи е „късмет“. Освен, че на чист български език тя е благозвучна и има нещо привличащо в шестобуквието ѝ, няма спор, че късметът е това, което има най-голямо значение в живота ни.
Липсата му може да доведе до проблеми във всяка сфера от нашия живот, и обратното – наличието му може да ни изстреля нагоре, нагоре и пак нагоре. И докато някои действително са „родени с късмет“, а други – не чак толкова, явно може да се поработи усилено, за да увеличим шансовете си да станем късметлии в дадена ситуация.
Ерик Баркър, който е списващ както в известния сайт Wired.com, подвизава се в онлайн изданието "Бизнес инсайдър" и ръководи своя собствен сайт "Barking up the wrong tree" на адрес Bakadesuyo.com, ни предлага четири принципа, следването на които би ни помогнало да имаме повече късмет. Ето ги и тях:
Първи принцип: Увеличете възможностите да ви се усмихне късметът
Късметлиите са доста умели в това да създават, забелязват или да действат в конкретните моменти, които имат потенциал да им донесат успех. Чести способи за това са усилената комуникация и работене в колектив, възприемането на по-лежерна и спокойна позиция относно живота или просто „отварянето“ към всякакъв тип нови изживявания.
Втори принцип: Силата на вслушването в интуицията и „късметлийските пориви“
Хората твърде често се оказват късметлии, защото са послушали интуицията си. Много от тях работят целенасочено за допълнително усилване на въпросната интуиция, която помага безспорно в доста ситуации. Това става посредством например медитация и изчистване на съзнанието от другите протичащи мисли и фокусирането върху личния усет за света и личността.
Трети принцип: Очаквайте добро бъдеще
Щастливците, озарени от късмета, често са с нагласата, че ги очаква доста добра съдба. Тези очаквания понякога се оказват пророчески поради факта, че с такъв светоглед, хората изграждат оптимизъм, воля и вяра във функционирането си – както спрямо себе си, така и спрямо околните. Повечето позитивизъм значи и повече преживявания и желание за такива, което от своя страна води до по-големи изгледи за късметлийски ситуации и развитие.
Четвърти принцип: Трансформирайте лошия късмет в нещо конструктивно и добро
Доста голяма част от късметлиите разработват стратегия, за да са подготвени тогава, когато се сблъскат с неуспехите и лошия късмет, познат още като „малшанс“. Звучи малко наивно, но посредством представата, че нещата все пак биха могли да са по-зле, хората се амбицират и се отдалечават от обсебващите мисли за въпросния неуспех. Така се справят със ситуацията и са готови отново да поемат по пътя на живота волево и със съзнанието, че всеки късмет среща своето противодействие – малшанса, и човек не трябва да се обезсърчава от това.
Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!