5 урока за лидерството от една детска игра

19.11.2013
по статията работи: Евгени Бърдаров
Помните ли колко обичахме да играем с конструкторите Lego?
5 урока за лидерството от една детска игра

Лидерството определено не е точна наука. И въпреки множеството издания, посветени на него, то не се характеризира и с точни правила за действие. Добрият лидер не се придържа стриктно към стратегии, написани от друг. Той проучва, черпи опит, селектира, миксира; търси вдъхновение от различни места за проектите си – независимо дали става дума за реални примери или за нетрадиционните уроци на герои от сферата на научната фантастика като Капитан Кърк и Джаба Хаитянина.

В тази връзка… Помните ли колко обичахме като деца да играем с конструкторите LEGO?

Е, и дъщерите на експерта по лидерство Кен Пърлман го обожават. А докато ги наблюдава, той черпи куп добри идеи, които да сподели с идеите си. Управляването на проект, споделя Пърлман, цитиран от списание „Форбс”, и воденето на екип могат да бъдат като игра на Lego; а ако се правят както трябва – и също толкова забавни.

Експертът е извел 5 важни сходства, които биха могли да помогнат на всеки добър лидер да се превърне в перфектен. Ето кои са те:

Урок номер 1: Представете си как ще изглежда успехът

Много мениджъри започват един проект (или партньорство), без да са изяснили за себе си какво искат да видят на финала. Илюстрирането на успеха, така, както искате вие да изглежда той, ще помогне да стигнете до него по два начина: Първо, имайки ясната картина, ще можете по-добре да се съсредоточите върху това, което ще ви трябва, за да я „построите” – материали, средства, покупки; ще знаете кои блокчета да използвате. И второ, ще ви изпълни с ентусиазъм, който пък ще ви даде енергия, за да „сглобите” проекта си, знаейки, че накрая той ще бъде великолепен.

Урок номер 2: Обърнете внимание на сменяемите части

„Случва се рядко, но от време на време има липсващи блокчета Lego. Вместо това обстоятелство да спре дъщерите ми, то провокира иновативното им мислене – те изсипват кофичката с резервни части, за да намерят това, което им трябва, и ние продължаваме с пълна пара строежа”, споделя Кен Пърлман.

Той ни напомня как много често на работното си място чуваме (и изричаме) изречения като „Това няма да проработи, понеже…” или „Вече опитахме това”. Да, наистина добри извинения, които понякога ни предпазват от това да повторим стари грешки.

Но винаги трябва да се опитаме да се върнем назад, да проследим стъпките си, и да видим за кои липси можем да приложим резервен ресурс. А много често този ресурс е напълно достъпен – стои някъде сред работните посещения под формата на интелектуален капацитет, неформална квалификация, добра книга или дори – неупотребени финанси, за които можете да намерите по-добро приложение.

„Много често имаме налични  хора, инструменти, ресурси и уроци, които можем да използваме; просто много рядко търсим точно в тази „кофа”, заключва експертът.

Урок номер 3: Инструкциите? Те са по-скоро насочващи

Като възрастни ние трудно започваме да работим с нещо, преди подробно да сме разгледали инструкциите към него, за да сме сигурни, че ще направим всичко както трябва. Същото е и с бизнес проектите – понякога до такава степен се вглъбяваме в предварителните разчети, че сякаш сме забравили как действахме като деца – на принципа: „Нека да опитаме и да видим дали ще се получи”.

Разбира се, рисковете в реалния свят са много по-големи от тези в минисвета на забавните строежи. Но дали всъщност се боим от реалния неуспех или от това останалите да не разберат, че сме взели грешно решение?

В бизнеса и лидерството не е добре да бъдем безрасъдни. Но онова, което спира въображението ни, не трябва да бъдат собствените ни ограничаващи страхове.

Урок номер 4: Много по-забавно е, когато работят повече хора

Да работиш върху Lego строеж е чудесно. Но да споделиш ентусиазма от търсенето на перфектната комбинация от блокчета, както и емоцията от това да видиш как мечтаната сграда буквално израства пред очите ти – това е несравнимо усещане.

Преди всичко, напомня експертът, играта с конструктор учи на работа в екип. Първо си поделяте отговорностите от проекта и черпите взаимно идеи и перспективи един от друг. Накрая заедно се радвате на грандиозния успех и нямате търпение да започнете отначало.

Урок номер 5: Качеството на финалния продукт понякога зависи от вложеното въображение

Наистина, конструкторът Lego „от едно време” предлагаше тясна вариация от части и повечето, както вече споменахме, бяха взаимно заменяеми. В днешно време всеки уникален проект изисква строго специфични елементи.

Какво става, когато загубим или счупим някои от тях? Търсим нов вариант, е отговорът на Кен Пърлман. Той разказва следната история:

„Една от дъщерите ми разруши своя Lego мотоциклет, като го изтърва надолу по стълбите. Вместо този инцидент да я обезкуражи, той я вдъхнови за алтернативна възможност. Тя го разглоби, разгледа частите му и го сглоби отново. „Преди беше много тежък и не вървеше толкова бързо, колкото ми се искаше”, констатира накрая тя.

Пърлман не се опитва да ни казва да поемаме излишни рискове. А само да не се ограничаваме в мото „Тук го правим по този начин”, ако някой от екипа се опита да внесе глътка въздух в проекта и да експериментира. Бъдете този човек!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...