7 вредни работни навика, които са опасни за здравето ви 1

09.01.2013
по статията работи: Елица Елефтерова
Какво да направите, за да подобрите работните си навици и да повишите продуктивността си
7 вредни работни навика, които са опасни за здравето ви
Снимка: Thinkstock/Guliver

Профучавате през трудни работни проекти и се опитвате да засияете по време на презентирането им. Докато работите по 8-10 часа пред компютъра, стойката ви е със свити рамене и сте прегърбени. Кожата ви е на петна понеже се храните на крак с каквото ви попадне, стига само да залъжете глада. 

Сънят ви е лукс, който трудно можете да си позволите, тъй като семейството и работата ви изискват поне 30 часа в денонощието, а вие разполагате едва с 24 часа. За да разпознаете професионалните решения, които застрашават цялостното ви здраве, ви предоставяме списък със седемте най-вредни работни навика.

Неудобните обувки

Имате много важна презентация в офиса или важна среща на борда на директорите. Това разбира се налага да облечете елегантен костюм и разбира се да го съчетаете с перфектните обувки, които обаче са колкото красиви, толкова и неудобни. До края на работния ден вече не усещате краката си, защото те са стиснати като в менгеме. Много добро решение за този проблем е просто да държите в офиса си един чифт обувки, които вече сте носили и ще ви бъдат удобни, за да изкарате целия ден.

Пътуването до работа

Добре е да инвестирате в чифт удобни обувки, които да ви позволяват да ходите пеша до работа. Експертите твърдят, че прекомерният трафик може да доведе до стрес и намаляване на съня, докато продължителното пътуване с кола, влак или автобус пък води до по-висок индекс на телесна маса, обиколка на талията, холестерол и кръвно налягане заради застояването. Затова стига да не ви се налага да изминавате километри - движете се пеша до работа.

Работата нощно време

Понякога работата ни отнема повече от 8 часа, а има екстремни ситуации, когато за да завършите задачата, която сте захванали, трябва да работите и през нощта, подобно на дните, когато сте били ученици или студенти. Когато това се случва инцидентно, не е проблем, но в момента, когато тези безсънни нощи зачестят, могат да се превърнат в сериозна заплаха за здравето ви.  

"Говорим за хронично лишаване от сън", казва д-р Лорънс Дж. Епщайн, главен медицински директор в Health Centers в Бостън и говорител на Американската академия по медицина на съня. "Има някои ясни ефекти, които се появяват при липсата на достатъчно сън. Лишаването от сън оказва влияние и върху ефективността ви на работа."

Липсата на сън няма да ви позволи да мислите пълноценно, нито да учите пълноценно. 24-часовата липса на сън влияе върху производителността, подобно на наличието на 0.10 промила алкохол в кръвта ви. Според лекаря едно от най-опасните качества на хроничната липса на сън е, че хората губят способността си да преценят сами какво е нивото на увреждане на съня им. Един-два часа сън могат да накарат човек да се чувства временно отпочинал, но в крайна сметка безсънието ще окаже влияние върху рефлексите му, както и върху способността да взема бързо решения. Когато същият човек се окаже зад волана, вече става опасен и за околните.

Закуската

Може и да не се чувствате толкова гладни за закуска или пък сутринта да не ви остава време за това. Каквато и да е причината да прескочите първото хранене за деня, американската диетоложка Ребека Скритчфийлдви съветва да промените навика си. "Храната ви дава калории, които повишават енергията ви и способността ви да се съсредоточите и да бъдете продуктивни през целия ден". Затова е важно да се закусва и с по-питателна храна.

Обядването в ресторант

За много хора обядът в ресторант не предоставя много голям избор - вариантите са луксозен и скъп ресторант или евтина, но богата на въглехидрати храна. Това, което е опасно обаче, е, че нямате представа какви са продуктите, от които е направен обядът ви и как точно е направен (става дума за използването на старо олио и др.). Освен всичко друго, силно въглехидратната храна ще ви остави и без енергия през следобедните часове.

Снаксът на бюрото ви

Дори и да предположим, че сте закусили стабилно вкъщи и сте хапнали добре приготвена храна за обяд, наличието на снакс върху бюрото ви (обикновено в следобедните часове) е индикация за поне два здравословни проблема. Единият е свързан с празните въглехидрати, които поемате, а другият - с микробите, които ще погълнете. Снаксът не само ще ви пречи да поддържате добрата си фигура, но и прогресивно ще генерира микроби по бюрото ви - най вече по мишката и клавиатурата ви, заради падащите трохи и пр.  

Лоша поза, докато работите

Неправилната ви стойка, докато работите, може да доведе до мускулно разтежение и умора. Ако към постоянното неправилно стоене прибавим и липсата на паузи, за да се раздвижите, то в края на деня може да страдате и от лоша циркулация на кръвта. Експертите съветват на определени интервали от време да се разтъпквате, за да поддържате циркулацията на кръв в мускулите си и за раздвижване на ставите. Това със сигурност ще ви ободри и ще ви помогне да се концентрирате по-добре, докато работите.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Martin Kirov 09.01.2013 | 14:02
статията не беше особено пълна с информация . мисля , че всеки работещ човек го знае това и без да прочете горенаписаното
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...