Както с повечето хубави неща, дългият и хармоничен брак иска както време, така и старание и от двете страни. Наградата? Щастие от най-висш порядък. Предлагаме на вашето внимание 9 стъпки, следването на които ще гарантира пълноценните отношения във вашето семейство:
1. Подхранвайте вашата съвместимост като интереси и дейности. Намерете тези неща, които са интригуващи и носят удоволствие и за двама ви.
2. Уважавайте и ценете различията си. Учете се един от друг, оценявайте, че вашата половинка има характерен стил, начин на мислене и ярка личностна индивидуалност. Различията ви понякога може да се окажат още един плюс във вашите отношения.
3. Научете се да бъдете търпеливи. Оставете достатъчно време на половинката си при споровете, за да се стигне до консенсус. Качественото изложение на аргументи и контрааргументи е много по-полезно, отколкото прибързаните реакции, които може да доведат до допълнителни ненужни спорове.
4. Научете се да бъдете разбиращи и развийте подход, който да ви позволи да възприемате пълноценно гледната точка на човека до вас. "Влизането" в кожата на другия е особено важно за множеството житейски ситуации от различен характер, който ще преживеете по време на съжителството си.
5. Споделяйте емоциите и чувствата си редовно - независимо от това какво ги е породило и към какво са насочени. Уютната атмосфера на хубав ресторант помага за по-искрената интимност и по-качественото споделяне. Вслушайте се внимателно и осъществявайте чест очен контакт с половинката си - липсата на такъв може да бъде възприета като незаинтересованост.
6. Бъдете по-положителни в комуникацията, действията и като цяло - в поведението си.
7. Дайте си време, когато сте разочаровани от дадено действие на човека до вас. Със спокойствието и търпението идват и трезвите решения. Понякога един ползотворен сън може да ви помогне да премислите проблемната ситуация.
8. Разрешете неизбежно присъстващите различия по внимателен начин, който да подсили и задълбочи любовта ви. Стремете се да изкажете емоциите си, без да бъдете прекалено дефанзивни или агресивни. Слушайте се един друг внимателно и търсете решения, които да предложат нещо и за двете страни, а не да са едностранчиви.
9. Научете се да изказвате благодарност дори за най-малките неща. Признателността трябва да бъде от сърцето ви и неподправена.