Човечеството може да използва мощта на ураганите, за да генерира огромни количества електроенергия с помощта на гигантски крайбрежни мрежи от огромни вятърни турбини.
На всичкото отгоре допълнителната полза от подобни съоръжения би била, че те ще „укротяват“ ветровете до степен, която почти би премахвала унищожителния ефект на урагана, когато той навлезе на сушата.
До този извод е достигнал Марк Джейкъбсън, професор по цивилен и еко инженеринг в университета на Станфорд. От 24 години той разработва комплексен компютърен модел за изучаване на замърсяването на въздуха, енергийната стойност на метеорологичните събития и климатичните промени.
При последното си изследване Джейкъбсън прилага метода си, за да изследва колко точно енергия могат да извлекат вятърните турбини от глобалните въздушни потоци, в това число и от ураганите.
Изненадващо анализът показал, че ако мощен ураган връхлети голям брой турбини край брега, то той няма да ги унищожи, а ще генерир големи количества енергия, като при този процес ще отдаде сериозна част от енергията си. В резултат силата му ще отслабне с до 79%, а най-силните ветрове на сушата ще достигат скорости до не повече от 150 км. в час, сочи компютърният модел на Джейкъбсън.
Така за укротяването на разрушителен ураган със силата на „Катрина“ ще бъде необходимо издигането на 79 хиляди големи турбини в морето, които биха забавили ветровете с между 36 и 44 метра в секунда.
Според учения макар и изключително скъп, подобен проект би се изплатил само от факта, че с него ще бъдат спестени бъдещи щети за стотици милиарди долари. Само ураганът „Санди“, ударил източното крайбрежие на САЩ през 2012 г. е нанесъл щети за 82 млрд. долара на територията на три щата.