Все още е криза, въпреки всички обещания. Разходите растат, на този фон приходите изглеждат по-малко...
Но нека бъдем честни. Както беше казала много точно моя приятелка, човек се разполага нито повече, нито по-малко, според това, което има - независимо дали има 300, 1000 или 10000 лева месечно. Разбира се, това обобщение не важи за всекиго. И все пак, много често онова, което ни пречи да разполагаме с колкото искаме, е собствената ни финансова безотговорност.
Специалистите от Ehow.com предлагат на вниманието ни няколко съвета за това как да изготвим подходящ личен бюджет. И разбира се - как да го следваме.
Следете разходите си
Записвайте си всяка покупка или плащане, за да знаете точно колко харчите. Обикновено ни се струва излишно да следим всеки малък разход, но в действителност именно малките дневни разходи формират основната сума, с която месечно се разделяме. Освен това, ако вписвате чашата кафе и кутията цигари, които са неразделни елементи от ежедневието ви, ще успеете да проследите индивидуалните си навици и финансовото си поведение. С което пък ще можете по-добре да предвиждате разходите си за бъдещи периоди на планиране.
Носете винаги списъка със себе си. Ако пък използвате дебитна карта, записвайте извършените транзакции.
Бъдете прецизни
При изготвянето на бюджет винаги има един подводен камък – независимо колко сме стриктни в планирането на всички свои разходи, ние много често сме склонни да ги подценяваме. Така, в крайна сметка, отделените за определени неща пари (например – седмична сума за кафе на работното място) се оказват недостатъчни впоследствие.
През първите няколко месеца от новата ви финансова самодисциплина трябва да сте много внимателни и прецизни към това колко за какво и, най-важното - колко често, харчите. Определяйте реалистични суми – ако са твърде високи, в края ще имате и допълнителни спестени средства.
Балансирайте бюджета си
След като вече сте се научили да сте достатъчно прецизни с прогнозирането на някои регулярни покупки, направете необходимото, за да не ощетяват те твърде много бюджета ви. Например, казват експертите, ако знаете, че цените на горивата се покачват, а няма как да не използвате колата си, пресметнете в какъв размер ще бъде този допълнителен разход. След това съкратете парите, определени за някои луксове – като вечеря навън или посещаване на кинозалите.
Да, ако искате да има резултат, ще трябва известно време да потърпите някои ограничения, за да можете да си позволите да не го правите в близко бъдеще.
Бъдете постоянни
Най-важното при следването на един бюджет е постоянството. Ако ви е трудно да намерите нужната мотивация, за да не отстъпвате нито сантиметър от решението си да сте стриктни финансово, визуализирайте си целите, които са ви накарали да го вземете. В случай, например, че спестявате за нова къща или апартамент, представете си как ще изглежда тя. Можете дори да си помогнете със снимка (произволна) на красива сграда, която да ви напомня за мечтания дом. Носете я със себе си или я поставете на видно място.
Същия резултат можете да постигнете и с по-малки цели – като красив аксесоар или просто усещането, че можете да си позволите желана покупка, без да сте ограничен от наличните средства.
Използвайте всяка възможност да спестите допълнително пари
Оглеждайте се за изскочилите в движение възможности, които биха могли също да олекотят бюджета ви. Току виж някое от „страхотните предложения“, с които ни заливат всеки ден, се окаже действително изгодна сделка. Използвайте купони, както и популярните напоследък ваучери за намаление, най-често предлагани чрез онлайн магазини.
Друга възможност са „умните съвети“ за това как да спестите пари от сметки – взимайте по-кратки душове, не използвайте напразно осветлението в стаи, които не помещавате и т. н.
В първите „спестовни периоди“ вероятно ще ви бъде по-трудно да регулирате приходите и най-вече, разходите си. Ще влезете в ритъм тогава, когато започнете да усещате реалния резултат от действията си. Щом веднъж го направите, ви остава само едно – да си набележите подходящи спестовни цели. Или, иначе казано, няколко от онези хубави неща в живота, които, за щастие, се купуват с пари.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!