Как да избегнем неприятности при къмпингуване в Гърция

04.08.2017
по статията работи: econ.bg
300 евро глоба за хвърляне на боклук на неопределените за това места, конфискуват ви колата при неплащане на глоба
Как да избегнем неприятности при къмпингуване в Гърция
Снимка: БГНЕС

Това което става в Гърция е, че има законодателство, което не се спазва от българските летовници, а полицията при прилагане на закона започна и с арестите.  

Според действащото законодателство в Гърция, дивото къмпиране е нелегално по силата на закон приет още през 1976 година, касаещ разполагането на палатки и каравани в определени райони а от 1993 година забраната се прилага за цяла Гърция. Целта е да се стимулира къмпинг туризма, а полицията има право да арестува  почиващите извън тези зони автоматично. Наказанието е административно 300  евро и наказателно от 6 месеца или глоба до 3000 евро, наложени от съдията по време на изслушването на случая. 

Това са стандартни глоби предвидени от закона, който обаче позволява на местните управляващи да променят размера на глобите. Например в района на Керамоти областният управител е издал заповед според която наказанията за незаконно къмпингуване варират от 500 до 1000 евро и в случай на невъзможност за изплащане на глобата веднага и на място се задържат автомобилите на нарушителите. 

Всички наложени глоби могат да бъдат намалени на 50% ако ги платите в рамките на 10 дни в данъчна служба в Гърция. Факт е че България се превърна през последните години в мощен туристически потенциал, но е налице смущаващия фактор за непознаване и неспазване на гръцките закони. След инцидента миналата седмица със сръбското семейство в район на Халкидики проверките от страна на полицията се засилиха и летовниците са изправени пред риск да бъдат арестувани ако не се съобразят с правилата на летуване в Гърция. 

Освен това Феноменът на незаконен къмпинг, който се прилага масово от българите през последните години предизвиква възмущение сред местното население и хотелиерите според които Гърция губи приходи от този черен на практика бизнес, тъй като според гърците българите освен, че летуват на места извън определени за целта къмпинзи, отдават и кемперите си и каравани под наем на трети летуващи, като приходите от това не постъпват в гръцката хазна. 

Именно затова представителите на организациите на туризма в Халкидики поискаха създаване на системен механизъм за мониторинг на безплатното къмпиране. Друго, важно което трябва да знаят туристите е, че замърсяването с боклуци на околната среда може да им струва глоба от 300 евро. 

Никога и никъде не трябва да се пали огън извън определените за целта места, които са обозначени. Наказанието за паленето на огън в горските площи се наказва с до пет години затвор. Друго важно е, че според европейските директиви за собствени нужди туристът може да носи не повече от 10 литра гориво. 

По-големи количества се считат, че са предназначени за търговски цели със заобикаляне на плащане на акциз и носят опасност от конфискуване и на горивото и на превозното средство, както и съдебна отговорност за нарушителя. Достъп до водоеми при риболов трябва да става само пеша или с колело, а колата трябва да се оставя поне на километър оттам. 

За съжаление неправилно поднесената информация или липсата на такава подвежда летовниците, които попадат под ударите на гръцките закони и съответно първите двама българи вече са задържани.  

Оцени статията:
2.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...