Най-популярният начин у нас за спестяване и извличане на полза от парите ни са банковите депозити.
Има обаче много други възможности, чрез които да извлечем максимална доходност от парите си - акции, облигации, валути, злато, суровини, взаимни фондове и др.
За да инвестираме парите си в някой от горепосочените финансови инструменти, ние трябва да сме запознати с тяхната специфика.
Инвестицията в акции например представлява вложение в собствеността на дадена работеща компания. Печалбата от акции се получава, когато тази компания започне да раздава дивиденти на акционерите си. Това обикновено става на годишна база.
Печалба от акции може да имаме също, когато те са купени на една сравнително ниска цена и се продадат на по-висока цена от нея.
Наскоро излезе проучване, което показва, че у нас има все по-голям интерес към нетрадиционни за повечето хора финансови инструменти, като акции и облигации. За да търгуваме с тях обаче, ние трябва да изберем специализирана компания - инвестиционен посредник, която да ни съдейства за успешното продобиване на избраните от нас ценни книжа.
Ако се чувстваме подготвени и запознати със спецификата на финансовите инструменти може да инвестираме директно на финансовите пазари, а може и да се доверим на така наречените взаимни фондове, които се управляват от професионални мениджъри.
Специфичното тук е, че трябва да направим избор на рисковия профил на фонда. Колкото по-висок доход искаме, толкова с по-рисков профил трябва да е фонда и обратно - ако не искате да рискувате много, избирате фонд с ниско рисков профил.
Ценните метали (злато, сребро, платина и др.) също остават предпочитан начин от инеститорите за съхранение на стойността на парите по време на икономическа нестабилност.
Експертите съветват, че най-оптималната стратегия е да използваме комбинация от горепосочените възможности. По този начин ако загубим от дадена инвестиция, може да спечелим от друга и така се минимизира рискът да изгубим парите си.