Как да излезем от капана на изтърканото резюме

01.09.2013
по статията работи: Теодора Пенева
Фирмите в САЩ се натъкват на едни и същи шаблонни фрази на кандидатите за работа. Вижте 5-те най-популярни
Как да излезем от капана на изтърканото резюме

Когато една фирма търси нови попълнения за екипите си, често сред изискванията към кандидатите е да представят резюме към автобиографията си. Целта е още в рамките на краткия текст подходящите хора да изпъкнат сред всички, подали молба, показвайки умението си в няколко структурирани изречения да успеят да привлекат вниманието към качествата и уменията си.

Въпреки това много мениджъри получават резюмета от кандидати, попаднали в капана на шаблонността в опита им да спазят етикета и писаните и неписани правила при оформяне на автобиографията. Само че те забравят, че, ако изготвянето на перфектното CV е строго подчинено на няколко конкретно изисквания, то свободният текст е мястото, в което търсещият работа трябва да направи впечатление, различно от онова, което професионалният му опит сам за себе си оставя.

Работодателите в САЩ са просто уморени от това да четат едни и същи неясни, но добре звучащи фрази, когато подбират кадри, които да наемат, твърди бизнес ориентираното онлайн издание Investopedia.com. Вижте най-популярните от тях и преценете дали те не са валидни и за българските фирмени среди.

"Имам лидерски умения”

Разбира се, че те се ценят от всеки работодател – особено, ако той търси служител за ръководен пост. Но самата констатация на някой, че притежава лидерски умения от една страна не пояснява в какво се изразяват те, а от друга, неаргументирана, самооценката на кандидата няма толкова висока стойност.

Така например, умението да контролираш подбора на кадри в отдел „Човешки ресурси” не се припокрива със способността да ръководиш екип в разработката на проект. Затова обяснете как са придобити лидерските ви качества, като разкажете за естеството на предишната ви работа и отговорностите, които са ви били възлагани. Дайте за пример конкретен проект или проява.

"Аз съм добър комуникатор”

Какво точно говори това за вас? Че говорите много? Че давате мнението си само, когато е необходимо? Че умеете да се разбирате с колегите си? Всяко от тези неща ви прави (не)подходящ за различни типове длъжности.

Разкажете с какъв тип общуване е свързана работата ви и как това е подобрило уменията ви, а и с какво е помогнало на продуктивността на компанията ви. Например можете да включите изречение като: „Постът ми в търговския отдел на фирмата изискваше от мен да координирам различни поръчки с нашите партньори” или „Като отговорник на консултантските ни офиси директната комуникация с клиенти беше част от ежедневната ми работа. В резултат приходите от сключени на място договори се увеличиха значително” (можете да добавите и точните стойности на показателите, без обаче да навлизате в излишни подробности).

"Аз съм много координиран служител”

Това така харесвано от кандидатите за работа определение не звучи адекватно извън училищната сфера. Обикновено то се използва, за да обобщи по по-добре звучащ на автора начин това, че се е справял с различни поставени му задачи. Но в крайна сметка, също като предишните два примера, не казва нищо и изглежда, сякаш човекът просто го е добавил, за да направи резюмето си „по-цветно”.

Опишете дейностите, с които сте се занимавали и начина, по който сте ги съчетавали в структуриран график. Бъдете малко по-конкретни.

"Изпълнен съм с иновативни идеи”

Компаниите не наемат автори на идеи, а хора с професионален опит. Идеите ви са ценни, но те трябва да бъдат началото на нови проекти. Смята се, че човек, който говори преди всичко за плановете си, просто няма реални постижения, които да опише в резюмето си.

За да не попадате в тази клопка на впечатлението, покажете как иновативното ви мислене е помогнало за разработването на проектите зад гърба ви. След това можете да говорите и за бъдещите си планове.

"Аз съм проактивен служител”

От всички използвани самоопределения, това е най-неясното и неинформативното. То включва в себе си самопредставата за организираност, комуникативност и гъвкавост. Всъщност, би могло да обхваща всичко изредено дотук в материала. А може просто да означава, че си вършите добре работата. Така или иначе е любимо на кандидатите за позиции в САЩ.

Няма нужда да търсите нещо, с което да замените думата „проактивен”. Експертите съветват просто да я изключите от резюмето си.

За какво да внимавате:

Както вече ви споменахме, резюмето трябва да е кратък и целенасочен текст, така че се постарайте да не го пълните с излишни подробности за себе си. Така например, бъдещият ви шеф едва ли се интересува от това, че сте подобрили комуникативните си умения по време на ежедневната сутрешна кафе пауза в кунхята на офиса. Дори това да е помогнало и да работите по-добре в екип.

Според експертите по кариерно развитие в резюмето си (а и в автобиографията) трябва да се фокусирате върху конкретните изпълнени проекти и да отделите по-малко внимание на това как сте го направили.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...