Как да направим дома си "зелен"

20.03.2012
по статията работи: Елица Елефтерова
"Зеленото" е модерно и помага на бюджета
Как да направим дома си "зелен"
Снимка: Thinkstock/Guliver

 

Идеята за "зелен дом" става симпатична на все повече хора, не само заради модните увлечения, които в момента са изцяло на "зелена вълна", но и заради осъзнаването на проблема с глобалното замърсяване. Разбира се всичко това има и една друга симпатична страна, свързана със сериозно редуциране на сметките ни, което в криза като сегашната е изключително полезно.

Така че било защото искате да опазите природата, или защото искате да опазите парите си, Econ.bg представя на вашето внимание няколко начина, които биха превърнали домa ви в "зелен" и икономичен.

Разделно събиране на отпадъци

Класически начин да направим дома си "зелен" е разделното събиране на отпадъци. Всеки от нас е виждал многоцветните кофи за боклук. Тъй като не всички отпадъци са подходящи за рециклиране, ето малко повече информация за това кои излишни вещи са подходящи за разделно изхвърляне.

Хартиени оптадъци

Хартиените отпадъци, подходящи за разделно изхвърляне, са: кашони (велпапе), картон, картонени кутии (от прах за пране, хранителни продукти, лекарства, обувки, дрехи и др.), овoцелови табла (кори за яйца), опаковъчна хартия за пликове, пакетиране и обвиване. Хубаво е преди да изхвърлите хартията, по възможност да я сгънете, за да се намали обемът й. Не са подходящи силно замърсени опаковки, санитарно-хигиенни материали и тапети.

Пластмаси

Подходящи за рециклиране са: фолио, кутии от козметични продукти, сладолед, сирене и други хранителни продукти, кофички от кисело мляко, пластмасови бутилки от минерална вода, безалкохолни и алкохолни напитки, бутилки и туби от миещи и почистващи препарати, флакони от шампоани, балсами и други козметични продукти, флакони от лекарствени продукти, найлонови пликове и торбички, тарелки от хранителни продукти. Пластмасовите опаковки е хубаво да бъдат изплакнати с вода преди да се изхвърлят. Не са подходящи силно замърсени опаковки, туби от автомасла, опаковки, съдържали опасни химически вещества, платки от електронни устройства, саксии за цветя, играчки и електроуреди.

Метали

Металните опаковки, които можете да изхвърляте разделно, са: кенове от сокове и безалкохолни напитки, консервни кутии, метални спрей-флакони от дезодоранти, пяна за бръснене и други козметични продукти, метално фолио, всякакви видове капачки – от буркани и шишета. Не са подходящи силно замърсени опаковки и опаковки, съдържали опасни химически вещества, играчки и елелктроуреди.

Стъкло

Стъклените опаковки, подходящи за разделно изхвърляне, са: всякакви видове буркани – от консервирани и детски храни, бутилки от алкохолни и безалкохолни напитки, шишета и флакони от лекарствени средства и козметични продукти. Не са подходящи прозоречно стъкло, силно замърсени опаковки, опаковки, съдържали опасни химически вещества, електрически крушки, луминесцентни лампи, домакински съдове и огледала.

Идеята за събиране на боклука разделно вкъщи е модерна. За целта може да се снабдите с многоцветните кофи в умален вариант, подходящ за предвиденото място в апартамента или просто да ги събирате в няколко отделни кофи, както повечето хора правят.

Саниране

Друг много популярен начин да бъдем "зелени" и да ни бъде топло за малко пари е санирането.

"Саниране" според брокерите е външна "изолация" с дебелина 4 см и поставяне на PVC дограма. Трябва да се прави разлика между саниране, енергийно саниране и топлоизолация на сгради. Най-широко е понятието саниране. Енергийното саниране е част от санирането и включва: инсталиране на нова топлоизолация, подмяна на дограмата, подмяна на електро-, топло- и ВиК-инсталациите и евентуално смяна на хидроизолацията на покрива или инсталиране на нов покрив, като това се извършва на цялата сграда.

Ползата от енергийното саниране несъмнено води до намаляване на енергийните разходи - не само за отделното жилище, но и за сградата като цяло.

В момента има различни начини за финансиране на санирането на сградите. Практиката показва, че когато всички апартаменти в дадена жилищна сграда се санират едновременно, има полза от това начинание. Освен всичко друго излиза и по-евтино, тъй като повечето програми за еврофинансиране са за саниране на цялата сграда. Повече за начините за саниране на жилищни сгради с европари може да прочетете тук.

Енергоспестяващи уреди

Домакинските електроуреди спестяват ток пасивно – като изразходват по-малко енергия. Има обаче други уреди, свързани директно към началото на електрическата мрежа – различни релета и димери (това са електронни регулатори, които пестят ток чрез намаляване интензивността на захранването), които спестяват активно. Когато се купува енергоспестяващ уред, е добре да се следи енергийният клас, който определя и ефективността му.

За да си направите сметката колко ток изразходват печки, бойлери, климатик, отоплителни тела, най-лесно е да умножите броя часове, които тези уреди работят, по мощността им, а полученият резултат – по цената на киловатчас.

Класовете са от А – най-ниско потребление на електроенергия, до G - за уредите, “гълтащи” най-много ток. При охлаждащата техника най-високият клас е А+ (той икономисва 25% повече ток от клас А, а уредите "А++" икономисват 50% повече ток). Миялните машини, пералните и климатиците имат повече класове за енергоспестяване, за измиване, сушене. Климатикът, щадящ най-много природата, е клас АА – тук първата буква показва разхода на енергия за охлаждане, а втората – за отопление.

Факт е, че енергоспестяващите уреди са по-скъпи, но тази инвестиция се изплаща напълно за кратко време. Същото е и с електрическите крушки. Може да изглежда, че крушките са дребен консуматор на енергия, но ако съберете всички крушки в къщата, ще се изненадате колко ток гълтат. Затова е препоръчително да се снабдите с енергостяващи. Цената им е 10-20 пъти по-висока от тази на обикновените крушки, но парите, които ще ви спестят, компенсират разликата само за няколко месеца. Колкото и да са „зелени“ тези крушки обаче, лекарите не ги препоръчват за стаите, в които прекарвате дълго време.

Настройте сградните инсталации правилно (отопление, вентилация и климатизация). Там е ключът към ефективно и здравословно отопляване и охлаждане на дома. Добре е това да се направи от специалист, който може и да ви вземе някой лев, но резултатът от работата му също ще намали сметките ви.  

Соларни системи

Все по-често фотоволтаичните системи (наричани още соларни) се използват от проектанти и архитекти като основен източник на енергия за домовете. Тенденцията се наблюдава в целия свят и се засилва все повече.

Решението не е сложно, но има своите специфики. Една от тях е, че не всеки покрив има правилната ориентация и наклон спрямо слънцето, за да се възползва максимално от неговата светлина. Статичните соларни инсталации, които не следят автоматично слънцето, трябва да "гледат" на юг.

Наклонът също се изчислява индивидуално, за да абсорбира оптимално количество енергия през цялата година. Модулите не трябва да са засенчени от близкостоящи сгради или дървета през целия ден и цялата година.

Ако имате сграда с незасенчен покрив с южно изложение, остава да решите колко голяма инсталация ви е нужна. Тази задача се усложнява от невъзможността да се вземе предвид метеорологичното време през годината, както и непрекъснато променящата се консумация на ток в домакинството.

За щастие, метеорологичните станции дават месечни прогнози за слънчевото греене за всяка географска област, а средното потребление може да се проследи от последните няколко сметки за ток. Добре е за база да се ползва месецът с най-малко слънцегреене, за да си осигурите достатъчно електричество през цялата година.

Ветрогенератори

Друг начин за добиване на енергия за дома от природата са ветрогенераторите. Възможността за поставяне на такъв двигател около дома зависи от неговото разположение и местните закони. Обикновеният ветрен двигател от "вертолетен тип" (ветротурбини) е шумен и дразнещ. Затова е по-добре да се направи нискооборотен ветрен двигател от типа "савониус" или "стара мелница".

Пестете водата

За да бъде още по-"зелен" домът ви е задължително да се отнасяте с уважение към природните ресурси. В България почти няма места, където водата е кът, но въпреки всичко е необходимо да се погрижим, за да не я хабим напразно.

Изберете душ/смесител с нисък дебит на вода. Затваряйте кранчето всеки път, когато водната струя не ви е необходима. При миене на зъбите или насапунисване, когато се къпете, не оставяйте кранчето отворено, пускайте водата, за да се изплакнете, и я спирайте, когато сте заети с други дейности.

Когато миете съдове – докато ги насапунисвате, спрете водата и я пуснете отново за изплакването им. Когато готвите и имате нужда от често изплакване на ръцете – използвайте малък съд с вода, вместо да оставяте крана течащ. При взимане на десетминутен душ използвате по-малко от една трета вода в сравнение с количеството вода, необходимо за взимане на вана.

Внимавайте с храната

Купувайте зеленчуците на килограм, неопаковани в пластмасови пликчета и кутии. Пазарувайте със свои торби, като ги използвате максимално, докато се износят или скъсат. Имайте предвид, че обикновените полиетиленови или найлонови торбички, които ни дават в супермаркетите, обикновено имат период на разграждане в природата между 200 и 400 години. Избягвайте слагането на един продукт в няколко опаковки. Избирайте храна, която е произведена без употребата на изкуствени торове, както и месо от животни, които са гледани при екологични условия.

Домът е "зелен" и в детайлите

Използвайте чинии, чаши и прибори, предназначени за многократна употреба вместо пластмасови за еднократна употреба. Търсете продукти, направени от рециклирани продукти. Избягвайте употребата на поливинил хлорид (PVC) в дома си – целият жизнен цикъл на този материал замърсява средата. Винил (или PVC) се използва за подови настилки, завеси за баня, които можете да смените с текстилни завеси. Удобно и красиво е използването на подови настилки от естествени материали. Освен всичко друго почистването им е много по-лесно от повечето килими от изкуствени материи.

Използвайте памучни кърпи вместо хартиени салфетки. Купувайте мебели, които са направени от естествени материали – дърво, метал и стъкло. Дървото е известно с това, че създава много уютна атмосфера. При обзавеждане на дома с дървени материали предпочитайте масивно дърво пред пресовани и обработени дървени плоскости - възможна е употребата на токсични химикали за тяхната изработка. Боядисайте дома си с латекс (водноразтворими бои) вместо с боя, която се разтваря в разтворител. Избягвайте употребата на батерии, а където това е невъзможно – избирайте презареждащи се батерии.

Купувайте локално! Избирайте местните стоки – по този начин не само ще подкрепите местната икономика, но и ще спестите енергия, разхищавана за транспортирането на стоки около земното кълбо. Предпочитайте да ходите пеша, вместо да карате кола. За дълги разстояния използвайте колело или обществен транспорт. Вместо асансьор използвайте стълбите. Така ще спестите ток, а и това е чудесен начин за поддържане на фигурата. Избягвайте употребата на аерозоли.

Бъдете изобретателни

Важно е и по време на празници да изпратите електронна картичка, вместо хартиена, опаковайте подаръците в опаковки от рециклирана хартия.

От опит мога да ви кажа, че е много по-забавно да украсите с коледна украса някое стайно растение, отколкото елхичка или борче, което след това ще изхвърлите. Аз украсявам дръвче бенджамин или огромен кактус в хола, които изглеждат наистина забавно и празнично.

Освен това се постарайте да направите дома си зелен буквално. Използвайте различни цветя и растения като се съобразите с това в кое помещение ще ги поставяте.

Така домът ви ще бъде не само еко, но и действително зелен.

Оцени статията:
5.00/9
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...