Как да откажем предложение за работа

09.09.2013
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
Запазването на добрите отношения с компанията е от първостепенно значение
Как да откажем предложение за работа

Отказването на предложение за работа не е нещо, от което повечето хора се притесняват, коментират от списание „Форбс“. И въпреки това, когато кандидатите са висококвалифицирани и с опит, е напълно възможно да попаднат в подобна ситуация.

„Има редица причини защо кандидат би отказал оферта за работа – основните три са заплатата, самата работа или хората в компанията“, твърди Анди Тийч, автор на „From Graduation to Corporation“ ("От дипломиране към кандидатиране").

Може да сте видели нещо съмнително във финансовите доклади на компанията, да не харесате хората, работещи там, да сте получили изненадващо по-добра друга възможност.

И докато в продължение на седмици сте показвали силното си желание да работите в компанията, изведнъж ви се налага да откажете офертата. А това може да бъде неприятно.

„Ответната реакция може да бъде враждебна, а никой не иска това“, казва Тийч. „Никога не знаете кога ще кандидатствате отново някъде и ще срещнете същия служител на интервюто.“

И така, ако се налага да откажете предложение, но не искате да направите лошо впечатление и да загубите ценни контакти, ето няколко съвета за вас.

Покажете признателността си

Мириям Салпетър, основател на Keppie Careers, вярва, че винаги е важно да покажете признателност. Трябва да дадете ясно да се разбере колко сте благодарни за дадената възможност. Все пак сте били избрани сред толкова много кандидати и множество служители са се постарали да проведат интервюта с вас и какво ли още не. Анди Тийч обобщава: „Винаги първо им благодарете за предложението, а чак след това им кажете, че се налага да откажете“.

Когато решите да отхвърлите предложението, веднага съобщете на работодателя

„Ако чакате твърде дълго, компанията може да се лиши от някой кандидат, когото също е харесала. Ако това се случи, то неизменно ще изгорите мостовете си с този работодател“, казва Тийч. Най-малкото, ако те бяха отказали на вас, нямаше ли да искате да знаете възможно най-скоро?

Съобщете им за решението си по телефона, когато е възможно

Как се изправяте срещу компанията в подобна ситуация е изключително важно. Ако говорите с тях по телефона, това е признак на професионализъм. Изпращането на имейл може просто да създаде впечатление, че се боите да говорите директно. „Смятам, че назначаващият ще ви уважава повече, ако имате смелостта да говорите с тях, колкото и неудобно да е това“, казва Тийч. „Ако желаете, може да напишете и имейл, но чак след телефонното обаждане“.

Говорете с всеки, който е отделил време за вас по време на процеса

В повечето случаи вече сте срещали поне няколко специалиста „Човешки ресурси“, други служители или самия работодател. Говорете с всеки един от тях. Може да са разочаровани и подразнени от решението ви, но ще оценят маниерите ви.

Кажете им отново какво сте харесали у тях

Винаги е добре да споменете какво точно ви е допаднало в компанията. „Ясно е, че нещо ви е харесало, щом сте кандидатствали“, коментира Тийч. Казвайки им нещо хубаво, те ще разберат, че наистина сте имали интерес и не сте пропилявали ценното им време напразно.

Оставете си вратичка за бъдещи срещи

Ако все пак харесвате компанията, но не и самата длъжност, "оставете си отворена вратичка, казвайки нещо от сорта на – Надявам се да имаме възможност да работим заедно в бъдеще.“, съветва Мириям Салпетър.

Предложете друг човек за длъжността

Ако познавате някой, който би бил идеален за позицията, споменете го пред отговарящия за наемането. „Ако препоръчаният от вас човек наистина се окаже подходящ, компанията ще ви прости разиграването“, казва Тийч.

Бъдете честни за причината да откажете позицията

„Убеден съм, че има множество специалисти, които биха ви посъветвали да не говорите много-много защо отказвате предложението“, твърди Тийч „Но, все пак, поставете се на мястото на наемащия. Не бихте ли желали да знаете истинските причини за отказа? Смятам, че е изключително важно да бъдете честни.“ Не забравяйте, че мнението, което дадете, може дори да помогне на компанията да промени нещо към по-добро.

Не приемайте множество оферти наведнъж, а после да ги отказвате

Направите ли го, то несъмнено ще загубите доста ценни контакти и част от репутацията си.

Не забравяйте, че независимо от индустрията, тя винаги е сравнително малка и дори конкурентите говорят помежду си. Ако се захванете на множество места едновременно, то това бързо ще се разбере“, казва Тийч.

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...