Как да оцеляваме в жегите

28.06.2017
по статията работи: econ.bg
Когато се говори за оцеляване в жегата, първата препоръка винаги е обилната консумация и употреба на вода
Как да оцеляваме в жегите
Снимка: БГНЕС

Лятото започна с горещини и по всичко личи, че така и ще продължи. Отново са актуални съветите за разхлаждане и за предпазване на хората в риск като бременните жени, хронично болните и хората с наднормено тегло, високо кръвно налягане и други сърдечно-съдови проблеми. И макар че много от идеите са познати и логични.

Вода отвътре и отвън

Когато се говори за оцеляване в жегата, първата препоръка винаги е обилната консумация и употреба на вода. Заради обилното потене от горещината човек е по-застрашен от дехидратация, затова и не трябва да забравя да пие големи количества вода. Но не наведнъж, когато ожаднее, а на равномерни интервали през целия ден. Жаждата е първият признак на дехидратирането, затова навикът да се пие дори без да се усеща нуждата, е по-здравословният подход.

Добре е обаче да се избягват алкохолът и кафето, защото и двете могат да имат диуретичен и обезводнителен ефект. Същото важи и за тежки, богати на протеини храни, които ще натоварят допълнително затормозения от горещината организъм. По-препоръчителни са сезонните плодове и зеленчуци, които през лятото са в огромно разнообразие.

Обливането с вода също може да бъде много освежаващо в жегата, затова, ако положението е нетърпимо, се препоръчват по няколко кратки студени душа на ден за сваляне на телесната температура. Мокра кърпа на челото и раменете също има бърз и облекчаващ ефект при екстремните температури или пък кисненето на краката в студена или хладка вода. Също както през зимата най-важно е краката да са топли и сухи, така през лятото най-голямото усещане за хлад в тялото идва от тях.

Ако пък още с тръгването за работа сутринта слънцето вече е напекло, без свян човек може да излезе с мокри дрехи, които ще изсъхнат много бързо, но ще го запазят свеж поне за кратко. Лекото облекло и шапката при голям пек са по подразбиране, но освен това винаги трябва да се внимава за здравето на кожата и да се ползва слънцезащитен крем дори в града.

Дом - пещера

Съветите за охлаждане на дома също включват много вода. В помещенията може да се разположат съдове с лед или студена вода, които едновременно ще охлаждат и ще овлажняват въздуха. Ако няма климатик в стаята, купа с лед или хладилна чанта, поставени пред вентилатора, ще направят охлаждащия ефект много по-осезаем.

За домашните любимци спасението е една мокра кърпа на плочките и винаги пълна купичка с вода за пиене.

В случай че в дома няма климатици, има важни правила за запазване на хладината. В разгара на жегата вратите и прозорците е добре да останат затворени, защото проветряването всъщност ще има обратен ефект и отвън ще влезе повече топлина. През нощта обаче, когато навън е по-хладно, всички прозорци трябва да се отворят, за да изстинат стените вътре и да се обнови въздухът. На сутринта отново трябва да се залостят прозорците, а и се препоръчва да се спуснат щорите и пердетата, особено ако слънцето напича от същата страна.

Също е препоръчително да се елиминират излишните източници на топлина, като например се изключат електроуредите, които не се ползват, включително осветлението, и да се избягва готвенето.

Мазетата и приземните етажи са по-доброто скривалище от жегата, защото топлината се издига и задържа на по-високите етажи. За тези, които нямат такъв избор или положението в целия дом е непоносимо, по-разумно може да е да прекарат време в близката библиотека, мол, киносалон, кафене или каквато и да е обществена климатизирана сграда. Само трябва да се избягва придвижването навън в пика на жегата по обед и следобед.

Компромис в офиса

Дори в най-големите жеги споровете за климатика в офисите са задължителни - някои са болни постоянно, други настояват да се включи на арктическа програма. Едно от обясненията, извън най-логичното - за позицията на хората спрямо охлаждащото тяло, е разликата във физиологията на половете и това, че мъжете се чувстват най-комфортно на около 22 градуса по Целзий, а жените - на около 25 градуса. Заедно с това рязката смяна между жегата навън и ледения въздух вътре не е особено полезен и при изпотяване може да предразполага към настинка.

Изборът на малко по-висока стойност на температурата би облекчил намръзнатите хора и шока на влизането отвън, също и периодично спиране на климатика и проветряване на помещенията, ако има такава възможност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...