Как да подготвим телефона си за път

17.04.2018
по статията работи: econ.bg
При пътуване в чужбина пък често се налага и смяна на часовата зона. Как реагира на всичко това смартфонът?
Как да подготвим телефона си за път
Снимка: под лиценза на creative commons

Човекът е човек, когато е на път, беше казал поетът Пеньо Пенев. Често обаче пътуването е свързано с излизане от зоната на комфорт на човека, тъй като може да остане без неща, с които е свикнал - безжичен интернет, например. При пътуване в чужбина пък често се налага и смяна на часовата зона. Как реагира на всичко това смартфонът?

Той може лесно да се адаптира към всички новости, стига човек да знае правилните трикове, които интернет порталът "Гизмодо" (Gizmodo) разпространи. Разбира се, не всичко е нужно да се прави преди път, но е определящо за къде е пътуването и за колко време е престоят.

Синхронизирайте колкото може повече офлайн съдържание

Никога не сте сигурни дали ще имате достъп до Wi-Fi, докато сте далеч от дома си. Добра идея е преди път да влезете в интернет през обществени мрежи. Така ще получите възможно най-много съдържание, което е синхронизирано с телефона. Разнообразие от приложения за стрийминг позволяват да съхранявате съдържание в телефона си за ограничен период от време, така че не е нужно да се притеснявате за намирането на Wi-Fi. Например, в Spotify просто отворете плейлиста, който бихте искали да слушате по време на пътуването си и завъртете превключвателя за сваляне отгоре, за да включите. Подобна опция има и приложението на Netflix.

Уверете се, че знаете къде отивате

Едно от най-използваните приложения при пътуване е Google Maps. Ако нямате интернет, GPS-а на телефона ще работи, но без връзка към картата и няма да може да я зареди. За целта можете да кеширате картите и маршрутите преди да излезете от мястото, на което имате силен Wi-Fi. От менюто на приложението изберете "Офлайн карти", след това "Изберете собствена карта" (за Android) или "Персонализирана карта" (за iOS), след което плъзнете селектора около областта, която искате да кеширате. Докоснете Изтегляне, за да потвърдите. Приложението Weber, което е за Android и iOS, също може да записва карти за офлайн използване, така че това е друга опция.

Променете настройките в календара и часовника на телефона

Почти всеки смартфон ще се адаптира автоматично към местното време, където и да отидете в света. Това обаче не важи за алармите, които могат да ви изненадат в най-неподходящото време. Задължително проверете дали алармата е настроена според желаното от вас време или я деактивирайте, ако няма да я използвате. За да нагласите календара на телефона, отидете на "Настройки" от главното меню на приложението, след което на "Общи" и от там превключете функцията "Използване на часовата зона на устройството", за да използва часовата зона, в която се намирате.

Прегледайте настройките за използване на мобилен интернет

Последното нещо, което искате да видите, след като се върнете от чужбина, е огромна сметка за използването на данните от мобилния интернет. Първо трябва да се консултирате с мобилния си доставчик, за да разберете какви условия се прилагат в страната, в която отивате. Ако операторът предлага наистина добри условия, може да се възползвате от тях. В повечето случаи обаче много от хората просто изключват мобилните си данни.

Открийте важните местни приложения

Препоръчително е да проверите местните приложения за пътувания, които може да са ви необходими. В големите градове в чужбина често има специални приложения за движението на автобусите и метрото, което може да ви спести много време и объркване. Тук обаче е важно да се уверите, че смартфонът ви е добре защитен.

Но най-важно е да сте сигурни, че на устройството ви остава достатъчно свободно място за всичките снимки и видеоклипове, които ще направите по време на пътуването си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 03.12   1557 г. – В Единбург, Шотландия е подписана Конгрегация на Бог, с което се узаконява Реформацията и създаването на Презвитерианската църква. 1586 г. – В Англия...