На базата на дългогодишни проучвания психолозите дават няколко препоръки, които едва ли ще ви избавят изцяло от манията, но поне ще ви създадат успокоението, че правите нещо, за да овладеете страстта си и да минимизирате щетите:
* При излизане не вземайте в себе си никакви банкови карти (е, ако много се изкушавате, вземете тази, в която има най-малко пари) или си заделете сума в брой само колкото ще ви бъде нужна за деня. Така дори и да се изкушите да се лекувате с пазаруване, поне ще се ограничите до червило, а не до цялостна подмяна на обзавеждането или гардероба. Минусът е, че ако сте силно пристрастени към това занимание, нищо не ви пречи да вземете пари назаем от приятел, за да си купите желаното, а на другия ден да върнете сумата.
* При „криза“ се обадете на близки приятели или дори да се съберете с тях в заведение. Това ще ви накара да се отпуснете и да споделите проблема си, а освен това ще ви разсее достатъчно, за да забравите за пазара, който най-често е заместител на човешкото общуване.
* Заделете в гардероба си едно крило за онези дрехи, които вече не обличате и не ползвате.
* Отидете на фитнес – този съвет също би могъл да е ефективен, но само когато жената е пристрастена към спортуването. Предполага се, че спортната зала ще ви накара да релаксирате и да се тонизирате, така че да не прибягвате до нови финансови изстъпления. Но ако не сте привикнали с тренировките, мускулната треска може най-много да ви вкара в цикъла „и съм изтощена, и съм нещастна, и не изглеждам добре физически“ и пак ще изпразни портмонето ви.
* Ако харесвате елегантни тоалети и не си падате по спортния стил, се отбивайте предимно в другия тип магазини. Лошото е, че ако непременно ви се иска да похарчите пари, и там ще се изкушите да хвърлите сума, за която после ще съжалявате.