Как да проверим онлайн какъв въздух дишаме

27.07.2017
по статията работи: econ.bg
Опитът показва, че най-голям е проблемът с въздуха през зимата, когато фините прахови частици от изгарянето на въглища остават дълго в атмосферата
Как да проверим онлайн какъв въздух дишаме
Снимка: БГНЕС

Забелязала ли си, че само след три дни на планина кожата ти свети и косата ти е чиста за по-дълго? Не се съмняваме, че е така, чистият въздух е незаменима част от здравословния начин на живот, който ни помага да се чувстваме по-добре, а и да изглеждаме така. И външният вид е само видимата част от проблема — данните за здравните последици са много по-плашещи, с непрекъснато увеличаване на случаите на астма, алергиите, респираторните заболявания.

Затова ви представяме СМОГ — калкулаторът на вредни вещества във въздуха, създаден от екологично сдружение "За Земята" на основата на американския индекс за качеството на въздуха (проверете какво е качеството на въздуха тук). В момента има няколко информационни табла в София, Пловдив, Бургас и други градове, които изписват данните от измервателните станции, но от тях не се разбира почти нищо. На таблата в София се изписват стойности за фини прахови частици с размер 10 микрона (ФПЧ10), без да е ясно за какъв период са, каква е пределно допустимата концентрация (ПДК). Когато има превишаване, те не дават съвети какво да направим.

СМОГ работи като изберете замърсител, въведете стойността, която ви интересува и от резултата ще ви стане ясно дали да сте с бяла риза на работната среща или докато стигнете до офиса тя ще е станала сива. Можете да намерите данните от измервателните станции в София в реално време на сайта на Националната автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух. СМОГ за момента не може автоматично да предоставя тази информация, защото Столична община, Изпълнителна агенция по околна среда и РИОСВ отказват да ги публикуват в достъпен, позволяващ обработка, формат (т.нар машинно четим формат).

Опитът показва, че най-голям е проблемът с въздуха през зимата, когато фините прахови частици от изгарянето на въглища остават дълго в атмосферата. Тогава транспорт, топлоцентрали и отопление, работещи на въглища, си подават ръка, за да направят София най-мръсната столица в Европа и да я наредят сред най-мръсните в света.

За съжаление на този етап не можем да ви обещаем, че тази зима ще е по-различно, особено ако е студено като миналата. А и с построяването на завод, който ще гори софийския боклук, вместо да го рециклира, ситуацията може само да се влоши. Но залогът е огромен, защото освен преждевременна смърт, замърсяването на въздуха увеличава броя на дихателните, сърдечните и раковите заболявания с краткосрочни и дългосрочни здравни последици.

През 2013 г. излагането на ФПЧ 2.5 е причинила около 467 000 случаи на преждевременна смърт в 41 европейски страни. За България случаите на преждевременна смърт се изчисляват на 13 700, което представлява 136 500 изгубени години живот. За сравнение Австрия, която има население с 1.2 млн повече от България, случаите са 6 960.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...