Как да разберем дали паролата ни е хакната

14.09.2017
по статията работи: econ.bg
Услугата, която използвате, може да е била хакната и крадецът да има достъп до базата й данни
Как да разберем дали паролата ни е хакната
Снимка: под лиценза на creative commons

Никой не е застрахован от кражба на данни в интернет. Има обаче начини, по които можете да разберете дали паролата ви е била разбита от хакери. Какви са те ни разкриват от Android Pit.

1. Проверете дали сте активирали всички настройки за защита

Услугата, която използвате, може да е била хакната и крадецът да има достъп до базата й данни. Мениджърите на услуги може да се свържат с вас, за да обяснят ситуацията, а ако сте в социалните мрежи, ще разберете доста бързо.

Но може да хакнат само вашия профил. Ето защо трябва да сте убедени, че сте активирали всички настройки за защита. Например някои услуги използват система за потвърждаване в две стъпки. Шансовете да бъдат хакнати профилите ви с тази функция са сведени до минимум и дори това да се случи, ще бъдете уведомени. Google, Facebook и Dropbox например ще ви изпратят съобщение, за да ви уведомят, че някой се опитва да влезе в профила ви от ново устройство.

2. Проверете колко сигурна е вашата парола

Ако услугата е била хакната, качеството на паролата ви няма да има значение, но ако атаката е насочена лично към вашия профил, силната парола ще предложи много по-голяма сигурност.

Вероятно сте чували, че паролата ви трябва да е комбинация от цифри, букви и понякога специални символи. Проблемът е, че машините, които се опитват да разберат вашата парола, също са наясно с това, така че създаването на смесица от тези символи не гарантира задължително успех. Ще трябва да тествате по-голям брой комбинации, които включват числа и специални знаци и се уверете, че не е само една дума с букви в началото или в края като например, „6Password31“.

Тези два съвета могат да ви дадат представа за състоянието на сигурността на профила ви, но те не могат да ви кажат дали той е бил хакнат. Как можете да сте сигурни?

Теоретично акаунтът ви може да е бил хакнат, без дори да осъзнавате това. На практика обаче това е малко вероятно, защото ако някой се сдобие с информацията от профила ви, той вероятно ще направи нещо с нея. Може да използва профила ви директно, например да промени паролата ви, да купува неща от профила ви, да изпраща фалшиви имейли до контактите ви, или ще го използва индиректно, за да изтрие информация, която намира в профила ви, например.

Ако пиратството се извършва в голям мащаб, можете да проверите дали акаунтът ви е бил хакнат или не. Има сайт, наречен Have I been pwned, който публикува списък на всички жертви след всяка позната атака и позволява на потребителите да проверят дали профилът им е бил хакнат. Трябва да въведете имейл адреса си и уебсайтът ще ви каже дали някой знае паролата ви или не. Можете също така да въведете паролата си, а уебсайтът ви казва дали е била компрометирана.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...