Как да разберем, че шефът ни шпионира

01.07.2013
по статията работи: Екип на Econ.bg
В повечето случаи компютърното наблюдение може да бъде "уловено" от служителите
Как да разберем, че шефът ни шпионира

Грандиозният глобален скандал, свързан с подслушванията в САЩ и Великобритания, предизвика масова паника у някои. На други това не направи чак такова впечатление и те бързо се върнаха към злободневните си теми.

Малко хора обаче си дадоха сметка, че корпоративното шпиониране, в някакви граници, е явление, което отдавна съществува в бизнес средите и дори на места се е превърнало в устойчива офисна политика. Много изпълнителни директори не крият, че използват подобни мониторингови методи, за да следят и контролират работата на служителите си, коментира сп. „Форбс“. И в общия случай наетите в тези фирми са наясно с това.

И все пак никой не очаква хората от горните етажи да четат личната му кореспонденция, например. Въобще, повечето служители са съгласни да бъдат „подслушвани“, когато това остава в допустимите етични граници.

Как да сме сигурни, че шефът ни ги спазва? За да отговорят на този въпрос от изданието са поискали помощта на експерти в сферата на информационните технологии и сигурност.

Преди всичко степента на мониторинг зависи от това на какво компютърно ниво се извършва той.

Външно наблюдение

Ако шефовете ви проследяват движението по софтуерната бариера Firewall, за вас като потребител би било много трудно да разберете това. Те, от друга страна, получават само най-общата информация за потребителската ви дейност – кои сайтове посещавате и колко често и т.н. Данните за това се получават на базата на интернет заявките, които задавате на браузъра си, тъй като ролята на Firewall е да филтрира трафика.

Все пак има приложения, които могат да ви кажат дали следят посещенията ви в мрежата. Едно от тях е Netalyzr.icsi.berkeley.edu. Задачата му е да ви „каже“, ако има „нещо“, което стои на пътя на подсигурените ви комуникации.

Директно наблюдение

За да получи повече информация за онлайн дейността ви обаче (а и офлайн), на шефа ви ще му е нужно повече. Ето защо много мениджъри избират директното наблюдение, което става през компютъра ви. Така този, който се е заел с това да следи процесите ви, ще може да го направи, независимо дали използвате обикновена връзка (http) или криптирана (https).

Съответно, ако въпросното "нещо" действа на самия компютър, той ще отчита това и информацията за него ще бъде достъпна сред тази за текущите процеси. Нея можете да откриете по пътя на "Ctrl+Alt+Del" → "Task Manager" → "Processes".

Ето тук идва трудната част, в която трябва да разберете кой от всички странно изобразени процеси всъщност е усърдната работа на приложение, което ви шпионира. По-голяма яснота ще ви даде полето „Description”, което помества „разбираемото“ име на процесите.

133076

Следващата стъпка е проверката на по-странно звучащите през глобалната търсачка Google. Има голяма вероятност търсенето да ви отведе директно до официалния сайт на програмата. (За съжаление не разполагаме с такъв скрийншот, тъй като не открихме съмнителни процеси на компютрите си, бел.ред.)

Ако не можете на пръв поглед да различите съмнителните процеси от обичайните, то бихте могли да опитате да следите регулярно това, което става в компютъра ви. Тоест, да проверявате как изглежда „Processes” списъка преди и след като започвате да правите нещо на компютъра си. Бихте могли и да сравните процесите си с тези на колегите си, но има голяма вероятност всички да сте шпионирани и са не откриете разлики.

Вирус... или пък не

Има вероятност на помощ в търсенето на „шпионски“ програми да дойде и антивирусната ви система. Повечето от тях са настроени да сигнализират за всяко необичайно приложение на компютъра ви. В този случай, ако сте наблюдавани, има само два варианта:

  1. Антивирусната програма ви алармира, че има вирус. Вие проверявате какъв е той и установявате, че всъщност става дума за „бръмбар“ на компютъра ви

  2. Проверявате дали антивирусната ви програма не е настроена, така че да пропуска конкретни приложения. Всяка такава настройка представлява опита на шефа ви да скрие, че ви подслушва.

133077

За лош късмет много от програмите за компютърен мониторинг са достатъчно добре подсигурени, за да не могат да бъдат уловени. В този случай можете да се предпазите като или вярвате в етиката и корпоративната отговорност на фирмата си, или внимавате какво пишете и на кого.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...