Как да разпознаем признаците на хазартна зависимост и как да се борим с нея

08.08.2019
по статията работи: econ.bg
Хазартната зависимост, макар предизвикана от повтарящо се действие, напомня в същността си на пристрастяването към вещества като алкохол и наркотици
Как да разпознаем признаците на хазартна зависимост и как да се борим с нея
Снимка: под лиценза на creative commons

Хазартът е едно от най-разпространените развлечения в света. Още от античността хората от цял свят се увличат по многообразните форми на залагане, които в наши дни са изключително развити и представляват цял един бранш в сферата на бизнеса. Но независимо дали става въпрос за игра на карти, спортни залози, игри в казиното или най-обикновени басове, тази форма на забавление крие своята тъмна страна – хазартната зависимост.

Какво е хазартна зависимост?

Хазартната зависимост представлява психическо състояние, при което страдащият не просто прекарва прекалено голямо количество от времето си в залагания, а претърпява ментални и физически промени в мозъка си, които променят неговата личност и начин на живот. Засегнатите от зависимостта хора престават да произвеждат хормоните на щастието (допамин и серотонин) по естествен път. Тези вещества са причината да сме в добро настроение, а тяхната липса води до тревожност, нарушения в социалните умения, депресия, а в някои случаи можа да доведе до летален край чрез самоубийство. Обикновено двата хормона се набавят чрез удоволствието от вкусна храна, секс, здрав сън, след тренировка, близки моменти с роднини и приятели и т.н. Страдащите от хазартна зависимост обаче произвеждат допамин и серотонин единствено по време на залагания, което ги кара да се чувстват нещастни във всички други моменти, както и да губят насладата от ежедневните удоволствия.

Причините за хазартната зависимост са няколко. От една страна виновни за това са гените. Някои хора са предразположени да се пристрастяват лесно към дадена активност. Друг фактор е привидно лесната печалба. Много от нас не могат да устоят на шанса да превърнат няколко лева в истинско богатство само с няколко натискания на ръчката или чрез няколко раздавания на карти. Независимо каква е причината обаче, това винаги води до симптомите, посочени по-горе.

Как да открием хазартната зависимост?

Хазартната зависимост, както всяко друго психическо заболяване, непременно оказва негативни промени в живота на страдащия. Най-лесният начин да определите дали страдате от подобно състояние е да питате близките си. Обикновено преди заболелият да забележи, че нещо не е наред в живота му, неговото обкръжение отдавна знае за този проблем, но не смее да говори с пострадалия, тъй като той агресивно отрича своята зависимост и нейните негативни последици.

В случай на съмнения за развиване на хазартна зависимост е добре да попитате няколко от своите близки следните въпроси и ако те отговорят положително, е добре да потърсите помощ от психолог или да ограничите залаганията до минимум:

Смяташ ли, че залагам прекалено много?

Според теб залаганията отразяват ли се негативно на финансовото ми състояние?

Страда ли социалният ми живот от хазартните ми навици?

Страдат ли околните от хазартните ми навици?

Причинявам ли болка на близките си заради моите хазартни наклонности?

Имам ли нужда от професионална помощ?

Разбира се, този въпросник е примерен и служи единствено за общо ориентиране дали вие или ваш близък страда от хазартна зависимост. Най добрата диагностика си остава консултацията с професионален психотерапевт.

Ако нямате към кого да се обърнете, за да потвърди вашите съмнения относно възникналата у вас зависимост, или не искате да тревожите близките си, можете да си дадете самостоятелна равносметка за живота си. Замислете се дали бихте живели по-добре ако не залагате, каква част от финансите ви отиват за хазарт, поставяте ли се в неудобни и/или опасни ситуации, за да си осигурите пари за хазарт, както и дали социалните ви контакти не страдат именно заради честите ви ходения до залата за хазарт. Тук отново подчертаваме, че разговор с психотерапевт е най-добрият начин за точна диагностика на проблема.

Начини за борба с хазартната зависимост.

Хазартната зависимост, макар предизвикана от повтарящо се действие, напомня в същността си на пристрастяването към вещества като алкохол и наркотици. Множество научни проучвания потвърждават, че наркозависимите и пристрастените към залаганията хора споделят множество общи черти на поведение, както и имат сходни увреждания на мозъка. За щастие почти всички случаи на хазартна зависимост са обратими, стига пострадалото лице да е склонно да се подложи на лечение.

Масовото мнение е, че най-добрият лек за хазартна зависимост е рязкото и тотално спиране на всякакви игри със залагания. И макар тази опция да изглежда най-логична, подобно отрицание крие своите опасности. Както споменахме по-горе, пристрастените към хазарт хора не могат да си набавят хормоните на щастието по естествен път. Затова рязкото прекратяване на „порока“ може да доведе до тежка депресия, отключване на нови психически разстройства и дори да доведе до самоубийство.

Специалистите в борбата с хазартна зависимост препоръчват по-внимателен подход към пострадалия. На първо място той трябва да разбере колко опасно за самия него е състоянието му. След това залаганията трябва да станат все по-редки и с по-малък риск. Така например като част от лечението може да се извади елемента на хаотичност в залозите. Любителите на спортни залагания могат да използват платформи като betenemy, където да научат повече за букмейкърските сайтове, техните позитивни и негативни страни, както и как да играят безопасно. Така залагащият все още е „в своя елемент“, но започва да играе с логични ходове, базирани на придобито знание, а не просто на висок коефициент. Американците наричат този подход „премахване на жилото“.

Следващият етап от лечението на страдащия от хазартна зависимост е намирането на алтернатива, която да спомага за нормалното производство на серотонин и допамин в тялото. Обикновено повечето хора, преборили се успешно със зависимостите, се захващат с екстремни спортове. Причината за това е адреналинът, свързан с тези дейности, който имитира силното усещане, предизвикано от зависимостта. Други хора откриват колко много аспекти от живота са пропускали в старото си ежедневие и преоткриват пътуването за удоволствие, прекараното време с близки и приятели, хобита като къмпингуване и риболов и т.н. В случая самият човек трябва да прецени какво ще запълни най-добре празнината, предизвикана от зависимостта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...