Как да се храним здравословно с по-малко пари

19.04.2012
по статията работи: Александър Димитров
10 лесни стъпки към по-добра култура на хранене
Как да се храним здравословно с по-малко пари

 

Може би един от главните проблеми на съвременния потребител е липсата на култура на хранене. Това донякъде е оправдано – в забързания работен ден на обществото, където фаст фууд културата е издигната на своебразен пиедестал, а масовата продукция се равнява на масова некачественост на стоките, е доста трудно да ядеш здравословно. Или по-скоро – да имаш времето и финансите за това.

Във всички случаи обаче нещата не са чак толкова мрачни. Електронното издание "Бизнес инсайдър" дава няколко съвета за това как без много усилия и похарчени средства да си осигурите по-качествени продукти и да подобрите културата си на хранене. Ето ги и тях:

Организацията е фактор, който не е за подценяване при посещението на супермаркета. Ако си направите списък с нужните за купуване неща, ще предовратите така наречените „покупки в последния момент“, които често се оказват принципно излишни и ненужни за вас неща.

Пазаруването на гладен стомах не е добра идея. Дори и да сте изготвили страхотен списък с покупки, гладът ще се окаже лош съветник и ще ви се прииска да си вземете „нещо мъничко“ като мазен чипс или друга не особено полезна храна. Решението на този проблем е лесно – преди да тръгнете да пазарувате, хапнете нещо по-здравословно у вас. Това ще ви спаси от изкушенията.

Здравословното хранене е неизменно обвързано и със зеленината – затова е препоръчително колкото може по-често да грабвате зелени зеленчуци от щандовете или сергиите. Броколи, зеле, зелена салата, спанак и много други от „зелената фамилия“ спомагат за укрепването на имунната ви система, снабдяват ви с полезни вещества и не на последно място – лесно се вписват в почти всички ястия.

Когато имате избор, не се замисляйте и взимайте свежи, замразени или сушени продукти, а не консервирани такива. Това се отнася най-вече за плодовете и зеленчуците. При зеленчуците, бобовите растения и супите, консервата ненужно увеличава приема ви на натрий, а при плодовете увеличава приема на захар поради допълнителното овкусяване. Освен всичко друго, свежите продукти винаги имат по-добър вкус и учудващо, твърде често излизат дори по-евтино от консервираните им варианти.

По-радикална мярка е сентенцията "Ако не можете да отгледате или приготвите даден продукт, не го купувайте“. Това може да се възприеме в по-широк смисъл така – гледайте да приготвяте каквото можете като ястие, вместо да го купувате наготово. При възможност, закупувайте плодове и зеленчуци от селски производители или от хора, които знаете, че се занимават самостоятелно с това и сами си отглеждат продуктите в качествена среда. Мононатриевият глутамат, глюкозо-фруктозният сироп и много други оцветители, овкусители и като цяло вредни добавки са честата цена, която плащате заедно с готовите продукти, които купувате от магазина.

Друга простичка максима – винаги избирайте пълнозърнести продукти. Така ще се насладите на всички свойства и полезни вещества, които зърнените култури съдържат. Сред тях са витамин E, различните видове витамин B, фибри, белтъчини, антиоксиданти, естествени полезни мазнини и много, много други.

Полезно е също така да избягвате и добавената захар. Проблемът не е само в повишените калории, даже всъщност се оказва най-малкото зло от консумирането на продукти с добавена захар. По-лоша е възможността да заболеете от диабет, различни сърдечни заболявания или да надебелеете. Намалете колкото можете консумацията на такъв тип продукти, както и на подсладени стоки – това включва и диетичните напитки, които също съдържат изкуствени подсладители със съмнително качество.

Добавената захар е проблем и при захарните продукти. За да утолите гласа си за сладко, избирайте натурално сладки продукти, вместо пакетирани шоколадови изделия или други захарни стоки. Така ще може да задоволите глада си по по-здравословен начин.

Водещата максима при по-евтиното пазаруване е "Купувайте на едро, а после разпределяйте на дребно“. Това е логично – цените за по-големите опаковки и при пазаруването на едро винаги са много по-ниски. Освен всичко друго, при едно посещение на супермаркета на седмица, вместо три или четири такива, ще спестите немалко време, което да ополозтворите по ваше усмотрение.

И за последно – съществуват някои неписани правила при супермаркетите. Първото е, че външните „рамки“ са определени за по-свежите продукти като плодове, зеленчуци, месо, млечни продукти и хлебни такива. Колкото по-“навътре“ влизате в супермаркета, толкова повече стават пакетираните стоки като захарни изделия, газирани напитки и други. Едно съотношение 80:20 (80% продукти от външните рамки, 20% - от вътрешността), е изключително ползотворно за спазване. Второто правило е, че по-свежите продукти от един и същ тип (например сирене), винаги са по-назад в рафтовете. За да продадат стоките с наближаващо изтичане на срока на годност, служителите ги подреждат най-отпред, защото са най-лесни за взимане. При възможност взимайте продукти от задната част на рафтовете – те са с по-дълга трайност и свежест.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...