Как да спасим бюджета си за месеца

05.01.2018
по статията работи: econ.bg
През януари времето е мрачно и настроението е минорно, от една страна са и липсата на пари, но все пак как да се оправим
Как да спасим бюджета си за месеца
Снимка: БГНЕС

30% от бюджета ни на месец трябва да отиват за храна, 10% за консумативи - ток, вода, отопление, 25 за кредити, 10 на сто за поддръжка на автомобила, 10 на сто за облекло, 5 на сто за други - данъци, развлечения, подаръци, застраховки и 10 на сто трябва да спестяваме. 

Това е схемата, която ще ни помогне да се справим с разходите, твърдят експерти. 

„Януари винаги е най-трудният месец. Много празници са, създават много емоции. Лошото е, че продължаваме да сме най-бедната страна в ЕС и не можем да изкараме празниците със спестени средства”, коментира кредитният експерт Тихомир Тошев пред "Здравей, България" по NOVA. 

Експертите напомнят, че януари освен че след покупката на подаръците, джобовете са изтънели, хората трябва да посрещнат редовните разходи, а идват и извънредни – винетки, данъци.

Първо обаче трябва да платим сметките и вноските си. 

Големият проблем е и това, че нямаме спестявания - само 14 на сто от нашенците са успели да спестят през миналата година. 

Януари е тягостен месец и според психиатъра Веселин Гелев.

„Времето е мрачно, настроението става минорно. От една страна е охарчването, от другата – настъпването на депресивните месеци”, коментира Гелев. За празнична депресия обаче не трябва да се говори. 

Според него най-голямата глупост по времето на празниците е опитът да си „купим емоция”. Например пазаруването на скъпи подаръци. 

„Статистиката показва, че тази година с 30% са се увеличили бързите кредити за празниците. Това е шокиращо. Освен за подаръци, те ще бъдат изхарчени и за насъщни нужди, което дава тласък на напрежението през януари”, коментира психиатърът. Той допълни, че се сливат и много почивни дни. 

По думите му и натрупването на много почивни дни също се отразява зле - поне 8-9 са те този месец. Схемата е 5 по 2 и 3 по 8. Психиката е настроена така - пет дни работиш, два почиваш. 8 часа спиш, 8 часа натоварване и 3 часа свободно време. 

С това сливане следва промяна на работния ритъм и следва още по-натоварващ процес на влизане в ритъм. Това коства напрежение и към по-депресивн мисли. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...