Какво трябва да можем преди да станем на 30?

19.12.2012
по статията работи: Александър Димитров
9 умения, които ще направят живота ви по-лесен и организиран
Какво трябва да можем преди да станем на 30?

Тридесет години според някои е най-добрата възраст. Според други е прекомерно отговорна, защото тогава трябва със сигурност да имаш фиксирана идея за това какво ще правиш с живота си. И не, не по този начин, по който това изглежда на 18, 21, 24 или друга по-ранна "дата". 

Във всички случаи обаче, един пораснал човек трябва да може да прави това-онова. Сайтът "Бизнес инсайдър" съставя простичък списък с 9 неща, които би било доста добре да сме овладели до момента, в който навършим тези заветни 30 години.

Да проектирате бюджета си

В САЩ едва 38% от домакинствата правят разчети на бюджета си, пише електронното издание "Бизнес инсайдър". Този дял у нас не се знае, но едва ли е по-голям. Масовото подценяване на сумата, с която разполагате, и която трябва да разграфите между различните домакински пера, е доста вредно понякога.

Бюджетът и суетенето няма за цел да ви ограничи, а напротив - да ви освободи. Веднага щом знаете колко точно пари ви трябват за различните неща, толкова по-наясно ще сте и с волностите, които можете да си позволите. А ако сте стриктни, никога няма да бъдете хванете неподготвени – освен ако не се случи нещо наистина спешно.

Да готвите (поне едно) ястие

Готвенето е много деликатна тема. Наистина, винаги е адски лесно да се кара на пържени яйца, яйца на очи, бъркани яйца, макарони, спагети (с или без сос), сандвичи и консерви. Това обаче е до време, а и всеки от нас има нужда от кулинарно разнообразие.

Излизането по заведения бърка дълбоко в джоба ви и в един момент се оказва по-изгодно да се научите сами да правите нещата, за които иначе отделяте огромни суми. Има няколко варианта – да вземете готварската книга на баба (всяко семейство има по една завещавана с годините), да включите на някой кулинарен канал, или пък да се поразтърсите из интернет. В началото може би ще ви мързи и процесът ще върви бавно, но в дългосрочен план е нещо много полезно.


Не искаме да сме (много) лоши, но такава гледка е до време. Снимка: Wikimedia.org


Да пишете официални документи (и не само)

Говорите не само български, но и чужди езици – английски, немски, или френски, защо не испански, италиански или руски? А може и комбинация от тях, или съвсем други езици. Колко добре обаче можете да пишете на тях?

Професионалната автобиография, молбата, декларациите и всякакви други формати в един или друг момент на живота ще ви потрябват. Добре е да сте наясно с параметрите и правилата при тях. Понякога развитието на кариерата ви може да зависи от знанията ви в тази иначе често неглижирана сфера.

Като цяло – научете се да бъдете изразителни (но не излишно многословни) и изчерпателни в документите и писанията си.

Да не пилеете прекалено много пари

Пръскането на пари насам-натам много често е ключово за ранните години от живота. С напредването на възрастта обаче много често нещата се променят и вече сте притиснати финансово – не живеете с родителите си, не ползвате отстъпки, защото вече не сте студенти.

Тук идва моментът на импулсивното купуване, което вече не трябва да е толкова импулсивно. При изкушения, за които се чудите, може би е най-добре да се запитате следното: бихте ли били доволни след месец, два, три, че сте направили тази покупка? Ако се съмнявате сериозно, може би е по-добре да не прибързвате. Както казахме с бюджета, понякога се случват лоши изненади с финансов оттенък, за които е добре да сте подготвени.

Да сменяте гумите

Кратко, точно и ясно. Приемайки, че имате кола, естествено.


Не е нужно да сте прекалени специалисти, така че спокойно. Снимка: Wikimedia.org


Да преглеждате редовно кредитното си състояние

Това е основен стълб на вашето финансово съществуване – ако сте навлезли дълбоко във водите на заемите. Добър кредитен баланс означава, че можете да си позволите да се поглезите в дадени ситуации.

Естествено, че е важно да си плащате сметките и да погасявате заемите си възможно най-точно, но много хора пропускат нещо друго. А то е – проверката на доклада за кредитното ви състояние за грешки, които ако останат неоткрити, могат да ви вгорчат живота.

Да управлявате парите си дигитално

Все повече и повече хора започват да купуват онлайн. Запознайте се с правилата на играта във виртуалното пространство, но с реални пари. Разучавайте сайтове, сравнявайте цени, преглеждайте баланса по сметката си – тези неща не са толкова трудни.

Да умеете да продължавате напред

Едва ли има нещо по-обширно (и клиширано, но важащо) от това. „Да продължите напред“ обхваща вашия личен или професионален живот, отнася се со най-различни разочарования и ядове, от сериозен или не чак толкова сериозен характер... До тази възраст със сигурност вече ще сте преживявали множество подобни неща и ще сте до немалка степен калени.

Каляването обаче не води до нулиране на разочарованието и болката. На ваше разположение обаче е нужно да имате мъдростта на годините и погледа от позицията на времето, за да знаете кои битки трябва да бъдат водени срещу течението... и от кои да се оттеглите, за да съхраните усилия, и не на последно място – себе си.


Или ако трябва да сме модерно-метафорични - да пишете умело по клавиатурата на живота си, без да се затлачвате. Снимка: Freedigitalphotos.net/adamr

Да балансирате между личния живот и работата

Това е един от вечните казуси на човешкото съществуване. Къде точно слагаме границата на амбициите в едното и преживяванията в другото? Модерното общество разполага с всякакви крайни примери, включващи жени, отказващи се от майчинството в името на кариерата, и мъже, които се закотвят в офиса и не правят нищо извън него.

В крайна сметка човек прави с времето си това, което иска. Важното обаче е да не съжалявате впоследствие за свои пропуски – били те интимни или кариерни, и да намерите точното съотношение между двете сфери, което да ви удовлетворява.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...