Всеки от нас сигурно си спомня как като дете е получавал строги наставления (особено от бабите си) преди излезе навън в студен зимен ден да се облече добре и никога да не забравя шапката, шала и ръкавиците. В противен случай ще се простуди и ще създаде грижи на всички около себе си.
Днес на подобни съвети сигурно бихте отговорили, че първо: вече сте големи и никой не може да ви каже как да се обличате, и второ – науката вече е доказала, че не студът, а вирусите са тези които всъщност ни разболяват.
Всъщност възможно ли е наистина студът да ни разболее? Ако се интересувате от темата, можете по-долу да изгледате поредното YouТube видео на AsapScience, посветено на актуалните за сезона настинки. В него се прави по-задълбочен анализ на влиянието, което студът и слабото зимно слънце оказват както на човешкия организъм на клетъчно и молекулярно, така и на самите вируси, поставени при ниски температури.
Там авторите на клипа признават, че при липса на патогени няма как да хванете грип, но при продължително излагане на студ защитните сили на тялото спадат и то става по-податливо на атаки. За сметка на това пък при ниски температури някои вируси стават по-податливи и се разпространяват по-надалеч. Да не забравяме и факта, че през зимните месеци прекарваме повече време в затворени пространства, които способстват предаването на зарази.
Пълната аргументация на специалистите от AsapScience следва: