Грипните болести не са шега работа, а почти винаги сме склонни да ги подценяваме. Това поражда един затворен цикъл на разпространение: след седмица-две домашна борба с грипа отиваме здрави и изпълнени с нови сили на работа и какво да видим – там всички вече са болни, при това заразени по-рано от нас. Докато колегите вземат решение и те на свой ред да си останат вкъщи и оформят съответните документи за това, вече са ни предали обратно досадния вирус. И всичко започва отначало.
Въобще, работната среда, особено офис средата, е меката на грипните епидемии. Скорошно проучване в САЩ е показало, че на 84% от служителите се е случвало да ходят болни на работа. Едва половината от тях са предупредили колегите си за това.
Главният държавен здравен инспектор у нас д-р Ангел Кунчев заяви вчера, че е въпрос на дни в България да избухне грипна епидемия. Според него болестта ще обхване около 10-12% от населението.
Като добавим и това, че позволените болнични дни са ограничени (и не се заплащат както работните), лична отговорност на всеки работещ възрастен е да вземе необходимите мерки, за да се предпази от грипа. Вземете под внимание съветите на Черил Луптовски, ръководител на отдела за обществена информация на базираната в щата Мичиган здравна неправителствена организация NSF International.
Внимавайте с общия инвентар
Най-голям риск от зараза носят нещата за общо ползване. Такива са кранчетата на чешмата в тоалетните и в стаята за почивка, дръжките на микровълновата фурна и на хладилника, общите вестници и списания, както и компютърните клавиатури. Експертите съветват личната ви работна хигиена да включва ежедневно почистване на работното място с дезинфектант. Не е нужно дори да ви казваме, че миенето на ръце след пипане на общия инвентар е повече от задължително.
Дръжте си ръцете винаги чисти
Мийте ръцете си както след, така и преди хранене. Може и да ви се струват забавни хората, които си почистват ръцете веднага след здрависване, но това също ще ви предпази от грипа. Заредете се, ако не с дезинфектант за ръце (с високо съдържание на алкохол), то поне с мокри кърпички. Основната ви хигиена обаче трябва да включва миене с гореща вода и сапун, което да продължава поне 20 секунди.
Пийте достатъчно вода
Липсата на хидратация, ограниченият сън и ежедневният стрес отслабват имунната система на организма. Черил Луптовски съветва винаги да имате бутилка с вода на бюрото си.
Приемайте витамини
Ако усетите някакво неразположение, е добре да се консултирате с личния си лекар за приемането на концентрирани витамини – като витамин C или цинк, с което допълнително да подсилите имунната си система. Това важи особено, ако в града има епидемия.
По-малко докосване
Много важно правило е да направим усилие да не докосваме лицето си в рамките на работния ден. След като сме били в контакт с какви ли не микроби, ги пренасяме през очите, носа и устата си, без дори да го осъзнаваме. Оттам те преминават директно в тялото ни и отслабват имунитета ни.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!