Недопустимо е един предприемач да се страхува, нали? А как да се научите да не се страхувате? Понякога по-добро упражнение да постигнете това е да поканите на среща някоя готина мацка (или готино момче). Помага повече, отколкото скоковете с бънджи. И не си мислете нещо друго, това е за доброто на бизнеса.
Когато се налага да започнете нещо ново, страхът може да ви задуши. Предприемачите непрекъснато са поставени пред това да изпълняват нови задачи, нови предизвикателства. В тези случаи неяснотата и несигурността са ежедневие. Това означава, че предприемачите трябва да са в състояние да издържат на високия адреналин, породен от страха от неизвестното и да съумяват да го превръщат в източник на положителна енергия. А той може да бъде и много мотивиращ фактор.
Наскоро предприемачът Сет Епщайн, по време на вдъхновящата си реч на лекция в Калифорнийския университет „Санта Барбара“, сподели 6 практически упражнения, които бизнесмените могат да използват, за да се справят със своите страхове.
Какво прави Епщайн компетентен да говори по темата? След като не го приемат в университета Санта Барбара, той започва предприемаческата си кариера на 19 г., като открива компания за облекло, която впоследствие се развива до национална линия деним продукти, продавани в някои от най-големите магазини в щатите.
Съветите на Епщайн винаги са полезни. Но въпросителните около днешната икономика имат доста по сериозно звучене. Нека си го признаем - има много собственици на предприятия, които се страхуват за бъдещето си повече от обикновено. Високата безработица, бавният растеж и продължаващата регулаторна несигурност допринасят много предприемачи да бъдат по-уплашени от обичайното.
Обуздайте страховете си
Епщайн насърчава бизнесмените да правят по едно упражнение на седмица от списъка по-долу. Ако дадена задача не представлява предизвикателство за вас, можете да я пропуснете. Както отбелязва Сет в речта си, „по този начин ще повишите възможностите си да бъдете успешни. Правете това, от което се страхувате, защото в бизнеса често изникват такива неща. И не се притеснявайте за това, че ще изглеждате безотговорен“.
Ето и списъкът, който Епщайн предлага:
1. Излезте с капитан на мажоретките (или куотърбек от футболния отбор)
Сещате ли се за онова готино момиче или (онзи готин тип), за което приятелите ви казват, че е над вашите възможности. Е, действайте смело – поканете я/го на среща. Внимание! Предприемете този експеримент, само ако сте необвързан/-а - последното, от което има нужда един предприемач, е стресът от една разрушена връзка.
2. Говорете с непознати
Включете се в смислен разговор с трима непознати и си определете поне три общи неща, които имате с всеки един от тях.
3. Предприемете някое екстремно предизвикателство
Може би бънджи скок, парашутизъм, рафтинг, сърф, бягане или плуване на дълги разстояния.
4. Издебнете някоя известна личност
Добре де, не я дебнете. Но се свържете с някого, на когото се възхищавате. Колкото по-известен и недостижим, толкова по-добре.
5. Станете оцеляващ
Планирайте предизвикателно пътуване до отдалечена дестинация, което ще ви принуди да разчитате на собствените си умения
6. Просто казвайте "да"
В продължение на една седмица казвайте "Да" на всяка възможност, която срещнете. Разбира се, в разумни граници - не в случаите, когато става въпрос за някаква физическа опасност.