На 21 март 2006 г. в интернет се появява Twitter – нова социална мрежа за микроблогове, на която е отредено да промени за пореден път начина, по който получаваме и споделяме информация. Днес, седем години по-късно, Тwitter разполага с над 200 млн. потребители по целия свят. Наред с Facebook и Youtube мрежата играе важна роля за много хора - както в личен аспект така и в глобални политически събития като Арабската пролет в началото на 2011 г.
В чест на рождения ден на Twitter от бизнес сайта „Си Ен Би Си“ са изровили седем малко познати интересни факта за социалната мрежа. Ето ги и тях:
1. Twitter се появява почти по случайност – както впрочем и много други хубави неща на този свят. През 2006 г. компанията Odeo развива проект, чиято цел е да помогне на потребителите да споделят аудио файлове. Услугата обаче не се развива добре, а инвеститорите започват да недоволстват. В резултат на това от Odeo решават да организират т.нар хакатон (hackaton) – събиране на компютърни специалисти, които ударно разработват нови проекти. Така се появява Twitter, като тук разбира се не бива да забравяме основната заслуга на Джак Дорси – човекът, на когото принадлежи идеята за социална мрежа.
2. Twitter е създаден на детска площадка. Дом Сагола – един от членовете на екипа, създал мрежата, разказва как един един ден групата се изкачила на върха на пързалка на детска площадка в Саут Парк – малък квартал на Сан Франциско. Там Джак Дорси представил „идеята, която била толкова проста, че дори не се замисляш за нея“. В този момент на вдъхновение се родила компанията за милиарди долари.
3. Когато Twitter стартира, първият туийт на всеки от екипа е бил автоматичен, спомня си Сагола. Той гласял „Току що създадох акаунт в twttr“. Джак Дорси изпраща първия истински туийт на 21 март. Оттогава той е ре-туийтнат над 8900 пъти.
4. Потребителят с най-много последователи в мрежата е Джъстин Бийбър. Към момента младият поп музикант има над 36 млн. последователи. Най-големият последовател в Тwitter пък е Hootsuite – компания за социален мениджмънт, която следва над 1,1 млн. акаунта. Най-много туитове е написало японското момиче @Yougakduan_00, което е публикувало точно 36 402 262 съобщения преди акаунтът му да бъде спрян. Най-следваният бранд в мрежата пък е YouTube с близо 25 млн. последователи.
5. Броят на акаунтите, които са доказано автентични – т.е. притежаващи синя звезда, е точно 47 815, като сред тях не влиза този на изпълнителния директор на Twitter Дик Костоло (@dickc).
6. Официалното име на синята птичка – лого на Twitter, е Лари. Тя е кръстена на легендарния баскетболист Лари Бърд, донесъл Бостън Селтикс три шампионски титли в NBA.
7. Twitter не създават ре-туийтовете (retweets), отговорите (replies), хаштаговете (hashtags), мобилното си приложение или социалните реклами. Всичко това е дело от потребителите и разработчиците в т.нар. екосистема на мрежата. Според маркетинговия сайт 140 Proof. впоследствие тези функционалности получават подкрепа от Twitter.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!