Британският бизнес поиска 3 години преходен период след Брекзит

18.09.2017 | 12:55
по статията работи: econ.bg
Лондон настоява в хода на преговорите с Брюксел, че е нужно бъдещите търговски отношения да се изясняват паралелно с условията, при които Великобритания ще напусне съюза
Британският бизнес поиска 3 години преходен период след Брекзит
Снимка: БГНЕС

Лидери на компании от телекомуникациите, енергетиката и други сектори във Великобритания настояха за тригодишен преходен период, след като Обединеното кралство напусне Европейския съюз. В писмо, цитирано от "Ройтерс", те казват, че договарянето на такъв период ще е нужно, за да се защитят работни места и от двете страни на Ламанша.

Подписано от 100 компании, за които работят над милион души във Великобритания и останалата част от Европейския съюз, те казаха, че е необходимо да се вземат решения за "преходни споразумения", обсъждане на търговски въпроси, за да се избегнат икономически рискове. "Докато не могат да се договорят преходните споразумения и да се обсъди търговията, рискът да "няма сделка" остава реален и трябва да бъде планиран, с неизбежни последици за работните места и растежа и от двете страни."

Според тях възможността да планират в рамките на преходния период за три години избягва нежелания "Брекзит на ръба на пропастта", който ще създаде несигурност.

Лондон настоява в хода на преговорите с Брюксел, че е нужно бъдещите търговски отношения да се изясняват паралелно с условията, при които Великобритания ще напусне съюза. За Европейската комисия е необходимо първо да бъдат решени въпросите за европейските граждани в Обединеното кралство, финансовите задължения на страната и новата граница на съюза между Ирландия и Северна Ирландия. От друга страна, и Лондон, и Брюксел многократно са говорили за нуждата от "преходен период", но все още не е известно дали и как това ще засегне деликатни въпроси като свободното движение на гражданите, което според някои публикации Лондон е готов да спре веднага след Брекзит, а според други може да продължи години.

Зад съставянето на писмото стои Конфедерацията на британската индустрия, обединяваща работодатели, които представляват 7 милиона души - една трета от работната сила в частния сектор на Великобритания.

В началото на септември британският премиер Тереза Мей изненада бизнеса с молба водещите компании да подкрепят в писмо подхода на правителството към Брекзит. Подобен текст така и не беше публикуван в британските медии, както предвиждаше първоначалният план.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...