Мобилният телефон навърши 40 години 2

03.04.2013 | 14:00
по статията работи: Георги Георгиев
„Тухлата“ в началото еволюира до малък мощен компютър със сензорен екран. Развитието на мобилния телефон обаче тепърва предстои
Мобилният телефон навърши 40 години

Несъмнено през последните десетилетия технологията на клетъчните телефони измина дълъг път – гигантският мобилен апарат, с който точно преди 40 години бива проведен първият безжичен телефонен разговор, днес е сведен до малък джобен компютър със сензорен екран и куп възможности. Въпреки това иновациите в сферата на мобилната индустрия тепърва предстоят, смята британски експерт.

На днешната дата през 1973 г. д-р Мартин Купър – инженер на щатската телекомуникационна компания Motorola, записва името си в мобилната история като човека, който провежда първия разговор по мобилен телефон. Връзката се осъществява в Ню Йорк през клетъчния телефон модел Motorola DynaTAC 8000X, получил прякора „тухлата“ поради своите размери и тегло.

Устройството било високо 23 сантиметра и разполагало с 30 интегрални схеми. С него можело да се говори до 35 минути, преди батерията да се изтощи. Самата батерия се зареждала за 10 часа.

Четиридесет години по-късно наследниците на „тухлата“ формират индустрия за над 1,2 трилиона долара, която и в момента продължава скоростно да се разраства, носена на вълната на смартфон революцията.

Майк Шорт, експерт от британския Институт по инженерни науки и технологии, разказва пред „Гардиън“ как първите години след разговора на Купър били посветени основно на подобряване на технологията в лабораториите, преди мобилните услуги да се появят в САЩ през 1981 г. и постепенно да започнат да изместват традиционните наземни телефонни линии


125652

DynaTAC 8000X. Снимка: Wikimedia Commons

Първоначално мобилната технология се ползвала от богатите бизнесмени (като героя на Майкъл Дъглас от „Уолстрийт“) в развития свят или се вгражда в луксозните автомобили. В годините на цифровата революция и от 1993 г. до 2003 г. мобилните телефони бележат първия си разцвет, спомагайки неимоверно за разпространението на глобализацията. С появата на 3G мрежата в края на миналия век, позволяваща мобилен достъп до интернет, клетъчните апарати стават неразделна част от живота на хората по целия свят. Така днес потребителите с мобилен телефон в джоба са повече от тези, имащи достъп до тоалетна с течаща вода.

Според Майк Шорт мобилните технологии ще продължат да еволюират и в бъдеще. „Очакват ни още промени. Ранните години на мобилните комуникации са свързани основно с предаването на гласова информация, докато днес фокусът е поставен върху преноса на данни“, коментира Шорт.

125653Д-р Мартин Купър - изобретателят на първия клетъчен телефон. Снимка: Wikimedia Commons

Експертът е на мнение, че в бъдеще мобилните услуги ще се фокусират все повече върху преноса на видео информация. Видео телефонните разговори ще стават все по-популярни и използвани от потребителите, като комуникацията ще се случва не само пред мобилния телефон, но и например през екрани, окачени на стените в домовете ни.

За всичко това ще спомогнат и падащите цени на технологията, която ни предлага все повече функционалности в единица тегло, смята Шорт. „Теглото на апаратите вече драматично спадна и вероятно тази година ще станем свидетели на първите смартфони, носени под формата на ръчен часовник“, прогнозира експертът.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...