Това са младежите на вътрешния град, които запалени от пънкарски дух, анархистична философия и омраза към Маргарет Тачър, се качват на старите си возила и напускат съвременни свят заради номадската свобода, разказват от „ДейлиМейл“.
Пътешествениците на новото време приемат философията дори и по-дълбоко и използват каруци, теглени от коне, но в същото време не се лишават от технологии като мобилни телефони, лаптопи и дори Facebook. В края на 20-ти век историите са скитници са предимно свързани с нелегални сделки, сбълъци с полицията, наркотици и други криминални прояви.
Конвоите обикалят от фестивал на фестивал, устройват нелегални биваци и често се стига до негодувание от страна на законните собственици на земята и до намеса на закона. Макар, че не се пише твърде много за новото поколение скитници, движението все пак съществува и оцелява.
Фотографът Иън Маккел следва малка група модерни номади в продължение на десет години. Резултатът от неговата работа са илюстративните фотографски примери от любопитния начин на живот на групата в проекта "Новите цигани".
„За моя изненада открих, че това ново ренегатско племе е достигнало до теглени от коне каравни, но също и до модерната технология – слънчева енергия, мобилни телефони, лаптопи и дори Facebook“, коментира Маккел.
Неговите снимки са издадени в книга, включваща и есета от Вал Уилямс и Есмералда Сангер. Иън Маккел е по-известен с работата си в модните среди, но се заема с този проект още през 1986г. Той се сприятелява с много от пътуващите хора – родители, деца и самотници.
Можете да разгледате снимки от „Новите цигани“ в ГАЛЕРИЯТА НА ECON.BG.