5 милиардери, които губят (почти) всичко

21.11.2013 | 09:30
по статията работи: Георги Георгиев
Често големият успех върви ръка за ръка с голямата загуба
5 милиардери, които губят (почти) всичко

Ако на нас, обикновените хора, ни е трудно да си представим какво е да натрупаш в сметките си суми с по девет и повече нули в долари или евро, то със сигурност ни е още по-трудно да осмислим, какво е да изгубиш въпросните състояния с рамките на месеци и дори дни. Как е възможно да притежаваш богатство, което би обезпечило теб, роднините ти и потомците ти с луксозен живот за поне 1000 години и да го изгубиш буквално за миг?

Е, оказва се, че подобно нещо е не само възможно, но се и случва доста често в историята на бизнеса. В следващите редове ви представяме петима милиардери, които в даден момент притежават състояние, позволяващо им да си купят малка държава, а в следващия се оказват в затвора или без пари с които да покрият ипотеката си.

Техните истории са поучителни за това каква жестока стихия е голямото богатство и как би унищожило собственика си, ако не подходи към него внимателно, разумно, и не притежава нужната доза късмет.

1. Исландският милиардер, когото кризата отнесе

Навремето вторият по богатство човек в Исландия – милиардерът Бйорголфур Гудмундсон обяви пълен банкрут през 2009 г. в следствие на световната финансова криза, която удря жестоко северния остров и срива банковата ѝ система.

Навремето занимаващият се с пивоварство Гудмундсон успява да натрупа състоянието си като акционер в Landsbanki – втората по големина банка в Исландия и дори става собственик на британския футболен клуб Уест Хям. След срива на банковата система Гудмундсон трупа дългове в размер на 1,4 млрд. долара и в крайна сметка губи всичко.

151942

Снимка: Guliver/Getty Images

2. От милиардер в затворник – Алън Станфорд

Докато е на върха на славата си тексасецът Алън Станфорд притежава частни самолети, яхти и дори професионален клуб по крикет. Общо му състояние е в размер на 2,2 млрд. долара, което го поставя сред най-богатите хора в Америка.

Краят идва през 2009 г., когато Станфорд бива обвинен, че предлага фалшиви депозитни сертификати с висока лихва през своята офшорна банка на Антигуа и използва парите на клиентите си, за да поддържа разточителния си начин на живот. В резултат над 20 хиляди инвеститори още чакат вложените пари от бившия милиардер, който ги е завлякъл със 7 млрд. долара и сега излежава 110 годишна присъда.

151940Снимка: Guliver/Getty Images

3. Жертвата на ирландския имотен балон

През 2008 г. Шон Куейн е известен като най-богатия ирландец със състояние от 6 млрд. долара. Година по-рано Куейн влага солидна част от личното си богатство в Англо айриш банк, която провежда агресивна политика в областта на недвижимите имоти.

Само за няколко месеца инвестицията на милиардера се изпарява с пръскането на ирландския имотен балон. Година по-късно Ирландия национализира банката, за да предотврати бъдещ срив. Правейки това обаче държавата зачерква инвестицията на Куейн в размер на 2,8 млрд. долара. По-късно новата банка – IRBC, придобива собствеността над компаниите му, в това число и на групата Quinn. Куейн и семейството му са изхвърлени от бордовете на директорите и остават с 15 хиляди долара в три банкови сметки.

151943

Снимка: Pacemaker

4. Най-голямата загуба в историята

Японският бизнесмен Масуоши Сон успява да изгуби най-голямото частно състояние в историята. Той успява да заличи близо 70 млрд. долара от сметките си и въпреки това остава вторият по богатство човек в Япония. През 1981 г. Сон, който тогава е наричан „японският Бил Гейтс“, стартира Softbank, която се превръща най-голямата телекомуникационна и интернет корпорация в страната. По време на „дот ком“ възхода, команията се оценява на 180 млрд. долара, като нетното състояние на Сон достига 78 млрд. долара.

Всичко обаче приключва в 2004 г., когато софтуерният балон се пука и стопява богатството на Сон с 98%. Така японецът се сдобива със славата на човека, загубил най-много пари в историята. През следващите години Сон успява до голяма степен да се възстанови от удара – Softbank става третият по-големина мобилен оператор, а Сон възстановява голяма част от състоянието си.

151944
Снимка: Guliver/Getty Images

5. Осмият по богатство губи милиарди след като петролните му полета пресъхват

Бразилецът Айке Батиста успява да стане осмият по богатство човек в света. За него дори се вярва, че скоро ще оглави списъка. Оказва се обаче, че Батиста губи голяма част от 33-те милиарда долара в рамките на 16 месеца, след като петролната му компания OGX обявява банкрут.

Фалитът идва след като се оказва, че четири от петте петролни полета, които OGX планира да да разработва, се оказват далеч не толкова богати на черно злато, колкото се предполага. В резултат инвеститорите губят доверие в компанията и тя банкрутира.

151941Снимка: Wikimedia Commons

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...