Любимите книги на диктаторите (ГАЛЕРИЯ)

22.01.2014 | 16:31
по статията работи: Георги Георгиев
Какво обичали да четат Хитлер, Сталин, Чавес и Пиночет
Любимите книги на диктаторите (ГАЛЕРИЯ)

Чилийският диктатор Аугусто Пиночет ще остане в историята не само с кървавите си престъпления срещу чилийския народ, но и огромната си библиотека, съдържаща 50 хиляди копия на книги от цял свят. Според статия в „Ню Йорк Таймс“, основната движеща сила зад библиографската страст на генерала всъщност е била слабата му ерудиция – Пиночет веднъж се изложил, като сбъркал щата Вашингтон със столицата Вашингтон, окръг Колумбия, припомня изданието.

Въпреки голямата библиотека, в набора любимите книги на диктатора нямало поезия или проза, а най-вече разработки на тема чилийска история и военно дело. Пиночет обичал да чете за живота на Наполеон Бонапарт – неговият личен модел на подражание, както марксистките теории на философа Антонио Грамши.

Темата за любимите книги на диктаторите винаги предизвикват интерес както сред психолози и историци, така и сред широката публика. Основната причина за това може би е, че анализирайки вкусовете на най-зловещите личности в историята, всички ние се опитваме да надникнем в съзнанието им и да разберем какви са били мотивите и душевността им.

В следващите редове ви представяме любимите книги на 5-тима от хората, от чиято воля са зависели съдбите на милиони.

157697

Снимка:  USHMM, James Blevins

1. Хитлер обожавал Шекспир

Фюрерът бил запленен от творчеството на гениалния британец, като сред любимите му цитати били всеизветсният „Да бъдеш или не. Това е въпросът“ и „Какво е за него Хекуба или той за Хекуба“, пише Тимъти Рибек, автор на книгата „частната библиотека на Хитлер. Сред любимите произведения на водача на Третия райх влизали още Последният мохикан и Дон Кихот.

157701

Снимка: Guliver/Getty Images

2. Сталин обичал да чете Булгаков

Руският сатирик и драматург Михаил Булгаков ще остане в историята със своята книга „Майсторът и Маргарита. Сталин обаче предпочитал „Бялата гвардия“ - роман, описващ съдбата на украинско семейство по време на гражданската война в Русия след революцията.

157698

Снимка: Guliver/Getty Images

3. Любимият автор на Уго Чавес бил Езекиел Замора

Изследователите смятат, че биографията на този венецуелски федералист и войник, е оказала влияние върху политическата кариера на Чавес. Покойният вече президент на Венецуела попада на книгата още като млад войник в ръждясала кола, изоставена от бунтовници-социалисти. С нея той се натъква и на работите на Ленин, Маркс и Мао.

157705

Снимка: Getty Images/ Guliver

4. Аятолах Али Хаменей обичал Виктор Юго

През 2004 г. върховният лидер на Иран споделя в интервю пред месната телевизия: „По мое мнение „Клетниците“ на Виктор Юго е най-добрият роман, писан в историята. Тази книга е работа по социология, история, книга в която се отправят критики, божествена книга, книга за любов и чувства“.

157703

Снимка: Форин полиси

5. Ким Чен Ун наблягал на Хитлер?

Миналото лято севернокорейският лидер е раздал копия на програмната книга на Хитлер „Моята борба“ на високопоставени другари. Външни експерти смятат, че с този ход младият лидер на комунистическата страна се опитвал да ги сплаши.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...