Марк Зукърбърг – "бащата" на социалната машина за приятели и пари

14.05.2012 | 12:58
по статията работи: Иван Иванов
Най-младият милиардер печели от потребността на хората да споделят и коментират
Марк Зукърбърг – "бащата" на социалната машина за приятели и пари

 

“Парите не миришат“ (Рeconia non olet). Тези думи изрекъл някога римският император Веспасиан на сина си Тит. Най-младият милиардер на планетата Марк Зукърбърг (Mark Zuckerberg) обаче знае откъде „миришат“ големите пари.
27-годишният американец набързо направи своите милиарди долари като използва естествените потребности на хората – да коментират, да създават приятели, а чрез тях – да трупат известност.

„Бащата“ на социалната мрежа Facebook (“Фейсбук”) е роден на 14 май 1984 г. в американското градче Добс Фери в еврейско семейство на стоматолог и психиатър. Родителите Карън и Едуард имат още три деца- Ранди, Дона и Ариел.
Пътят към голямата и бърза слава тръгва от ученическата лаборатория. Зукърбърг и негови приятели успяват да създадат програма за безплатно сваляне, от която по-късно са се поинтересували гиганти катo AOL ("Америка онлайн") и Microsoft ("Майкрософт"). Тези компании също предлагат сътрудничество на младите хакери и възможност да специализират в областта на високите компютърни технологии. Тийнейджърът обаче отказва предложението.

След като завършва училище Зукърбърг продължава образованието си в престижния британски университет в Харвард, където не следва програмиране, а психология. Там се ражда първообразът на световното глобално чудо Facebook.

Раждането на Facebook

През ноември 2003 година братята-близнаци Камерън и Тейлър Уинклевос и техен бизнес партньор - Дивя Нарендра, наемат Зукърбърг да напише програмен код за социална мрежа HarvardConnection, достъпна за студентите от университета с планове да присъедини и други учебни заведения от страната. Докато работи по проекта за студентската мрежа, Зукърбърг го осенява гениалната идея за Facebook и бързо слага край на сътрудничеството си с останалите трима.
Предшественикът на социалната мрежа носeл името Facemash (“Фейсмаш”) - програма, замислена като развлечение. Студентите са оценявали кои измежду две момчета и две момичета са по-симпатични на базата на качени техни снимки в мрежата. Интересът към състезанието обаче затруднил сървъра на университета и то било прекратено. Някои от участниците в надпреварата освен това се оплакали, че не са дали съгласие да се качват техни снимки, което навлякло неприятности на Зукърбърг. Университетското ръководство решило да го изключи от престижния университет. Съучастници в проекта са състудентите му Дъстин Московиц, Едуардо Саверин, и Крис Хюз. Виртуалният лексикон обаче натрупал широка популярност и започнал да се разпространява извън пределите на Харвард към други елитни университети като Станфорд, Колумбия, Корнел и Йейл.

Facebook порасна заедно с чукчето на Темида

На 4 февруари 2004 година Facebook вече официално става видим в интернет, а братята веднага завеждат дело срещу Зукърбърг с иск, че е откраднал изходния код на проекта. През 2008 година е постигнато извънсъдебно споразумение, според което Уинклевос и Дивя Нарендра трябва да получат компенсация от 20 млн. долара в брой и още 45 млн. долара в акции. Докато тече съдебната разправия, цената на Facebook се покачва, братята решават, че са били подведени, искат преразглеждане на споразумението и настояват за 65 млн. долара компенсация. В средата на юни 2011 година, Уинклевос се отказват от намерението за увеличаване на компенсацията и така се слага край на 7-годишната сага. В крайна сметка на Зукърбърк принадлежат 84% от компанията.

Да запазиш собствения профил от пипалата на клюкарите

Както е известно глобалният “социален клюкарник” дава възможност на потребителите да запазят лична информация като рождена дата, семеен статус, сексуална ориентация, политически възгледи и др., невидими за останалите. Така е направил и самият Марк в своя профил, където дълго време не се виждало името на неговата приятелка Присцила Чан (Priscilla Chan) с цел да бъде скрита от обективите на папраците.


През 2010 година славата на младежа привлича вниманието на киноиндустрията и животът му е пренесен във филма „Социалната мрежа“ с режисьор Дейвид Финчър. След като излиза на големия екран, Марк публично се противопоставя на някои сцени, като заявява, че сценаристите „си нямат и малка представа с какво се занимават и как работят програмистите в „Силициевата долина“. Марк отчита и, че филмът все пак е засегнал много точно редица детайли от живота му, за които дори не си е представял, че могат да попаднат в лентата. „Чак се чудя на какви детайли са се фокусирали - например, тениската и джапанките, които нося във филма, наистина са мои“, признава създателят на Facebook.

Филмът „Социалната мрежа“ и самият Марк Зукърбърг отразяват по идеален начин психологията на американеца, който с неизчерпаема вяра във възможностите си, неуморно преследва голямата цел в кариерата. През ноември 2011 година американското списание “Форбс” постави Зукърбърг на девето място в класацията за най-влиятелните личности на планетата. Състоянието на Зукърбърг е оценено на 18 млрд. долара.
 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...