София - столицата на България, определено е претърпяла много промени през своята 7000-годишна история, разказва американското модно издание Vogue.
Необходима е непринудена разходка по павирания с жълт камък център, осеян с древни римски руини и сложни примери на византийска, османска и европейска архитектура от 20-ти век, за да разберете, че корените му са дълбоки.
Модерната му душа обаче блести на всеки ъгъл, посочва още авторът на Vogue Добрина Жекова. София вече е основен технологичен и стартъп център в Югоизточна Европа, привличайки международно внимание и таланти.
Освен това е дом на едно от най-известните студия за филмова продукция на Стария континент - Nu Boyana, където са частично продуцирани много от последните холивудски блокбъстъри.
Оживеният културен живот на София се гордее с десетки галерии и музеи, включително Националната галерия, където това лято актрисата и фотограф Джесика Ланге, носител на два Оскара, откри ретроспективна изложба.
Също така има много фестивали за храна, музика, литература и артистични изкуства, включително Международния филмов фестивал в София, който тази година представи 170 филма от над 50 държави, и Международния фестивал A to Jazz, посещаван от над 50 000 джаз ентусиасти всяка година.
„София [...] е град, който прекрасно съчетава история и модерност“, казва Мария Бакалова, номинираната за Оскар българска актриса, пред Vogue.
„Това е една от най-старите столици в Европа, но въпреки това продължава да се развива по толкова динамичен и модерен начин. Всеки път, когато се връщам, си спомням колко оживен и космополитен е станал, като същевременно запазва уникалния си чар с уютни улички и аристократични стари сгради. Това е доста еклектично и красиво“.
Докато Бакалова израства в Бургас, на около 400 км източно от София на брега на Черно море, тя се премества в столицата, за да продължи обучението си в Националната академия за театрално и филмово изкуство и живее там години наред, посочват от Vogue.
Актрисата все още обича да прекарва времето си в парка на Националния дворец на културата или да гледа залеза от Копитото - местност във Витоша, предлагаща панорамни гледки към Софийската котловина.
Тази двойственост, която Бакалова споменава, прави града, който се намира на културен кръстопът, толкова уникален. Има суровост и непретенциозност, които са рядкост в свят, в който много градове се трансформират в перфектните си версии за TikTok и Instagram.
София все още е необработен диамант, град със стара душа в процес на изграждане на своята модерна идентичност, смесващ западните ценности и естетика, като същевременно не изоставя балканските си традиции.
За разлика от много европейски столици, където едни и същи международни лога изпреварват лъскавите витрини на първокласни недвижими имоти в центъра, София все още безапелационно е себе си, посочва изданието.
Разходете се из Женския пазар в центъра - най-стария пазар на открито в града, създаден през 1878 г., и може да напълните чантите си с всичко - от пресни продукти и домашно приготвени конфитюри до фалшиви чанти и тениски, съветва Vogue.
Ако повървите 15 минути до улица „Съборна“, ще си напазарувате вълнено палто от Max Mara и кашмирени пуловери от Zegna. А в случай че се уморите от саундтрака на града, върнете сетивата си в тучната Борисова градина - парк с площ от 3300 акра с павирани пътеки, оградени с дървета, точно в центъра на града.
От Vogue дават съвети в статията си и къде туристите да отседнат в столицата, кои заведения и ресторанти да посетят и къде да пазаруват.