От 2 до 30 ноември Германия премина към „меко“ блокиране – режим на ограничителни мерки за борба с разпространението на коронавируса, за втори път от началото на пандемията.
Новите ограничения са необходими, за да обърнат тенденцията на експоненциален растеж на броя на новите случаи на COVID-19 и по този начин да предотвратят колапса на здравната система. Властите смятат че успешното блокиране ще помогне да се върне динамиката на заболеваемостта до ниво, при което специалистите ще могат да следят хода на епидемията в страната, проследявайки веригата от инфекции. Спешните мерки могат да се превърнат в гаранция, че германските граждани ще празнуват по-спокойно коледните празници с приятели и роднини.
"Нашите изчисления показват, че ни трябват 10 милиарда евро в рамките на този месец. Тези средства ще допринесат за смекчаване на удара на икономическите последици и ще помогнат на хората в нужда", казва Олаф Шолц – министър на финансите на Германия.
Икономисти прогнозираха огромни загуби за икономиката на страната. Затварянето на ресторанти, спортни зали, киносалони, театри и други обекти ще донесе загуби от над 19 млрд. евро, изчисли Германският институт за икономически изследвания в Берлин.
Така нареченото „меко блокиране“ ще ощети най-силно предприятията, които работят в областта на хранителния и хотелиерския бизнес – 5.8 млрд. евро. Това съответства на намаляването на икономическите показатели за тримесечието с 55 %. Фирмите, чиято дейност е в областта на спорта, културата и развлеченията, ще загубят 2.1 млрд. евро, а търговските предприятия – 1.3 млрд. евро, твърдят икономисти. Загубите за промишленото производство в Германия се очаква да достигнат 5.2 млрд. евро.
Според прогнозите, най-сериозно ще бъдат засегнати собствениците на кина и на компании, работещи в областта на логистиката.