Пандемията доведе до оживление в селата и ръст на регистрациите по настоящ адрес в много райони у нас. Сред водещите е община Габрово, както и селата около столицата, където е все по-трудно да се намери имот за продан.
Доскоро Габровска област беше с най-много мъртви села и махали в цялата страна. COVID пандемията обаче доведе до промяна - много от селата вече са удвоили жителите си, а имотите за продан свършват. За последните 6 месеца жителите на село Враниловци са се увеличили с 80 души и то предимно млади хора, разказва БНТ.
Яница и семейството ѝ са сред най-новите му жители. Тук са от година и заради спокойствието, а и за да избегнат вируса сред многото хора в града.
"Определено имаш повече места за разходки в сравнение с града. В града всеки трябваше да си стои затворен по къщите, докато тук си има възможности за разходка", каза Яница Иванова, с. Враниловци. Големият син на Ралица посещава детската градина, в която вече няма свободни места.
"В момента просто няма никаква възможност освен по някакъв начин ако можем да разширим стаите", каза Снежана Бонева, детска учителка. Отлив към селата и търсене на имоти има и в Софийско. В село Караполци малко дворно място със стара къща вече се продава за около 80 000 лева.
"Откакто се появи вирусът, имаме 108 души, които са регистрирани тук", каза Ангел Бонев, кметски наместник с. Караполци, Софийско. И кметът на съседното село Лесново твърди,че има много нови жители. А за продан са останали само дворни места, върху които може да се строи. "30 000 лева вървеше декара. Сега към 40 000 лева е 1 декар дворно място в регулация", каза Стоян Зарчов, кмет на с. Лесново.
Николай Китов със съпругата си се е върнал в Лесново заедно със семействата на двете си деца, като купили и ремонтирали три къщи. "Тази година се увеличи търсенето на къщи и имоти и заради пандемията, тъй като е много по-безопасно тук при нас", каза Николай Китов, с. Лесново, Софийско. Доволни кметове, чийто села са пълни със живот, казват, че във всяко лошо има и по нещо добро.