Престъпността в Индия експлодира покрай коронавируса

21.07.2020 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Пандемията засегна тежко индийската икономика. Все повече хора са без работа и не им остава нищо друго, освен да търсят противозаконни начини да си набавят най-необходимото
Престъпността в Индия експлодира покрай коронавируса
Снимка: под лиценза на creative commons

Пандемията засегна тежко индийската икономика. Все повече хора са без работа и не им остава нищо друго, освен да търсят противозаконни начини да си набавят най-необходимото.

Една сутрин Джанаки Деви се разхожда в южната част на Ню Делхи, когато двама мъже на мотоциклет спират до нея и откъсват златното колие от врата ѝ. "Всичко се случи много бързо, не можах да реагирам", разказва 50-годишната жена пред ДВ. Все пак има късмет - с помощта на камери за видеонаблюдение полицията успява да задържи крадците: двама студенти без криминално досие. Уличната престъпност в Индия е нараснала сериозно, откакто в началото на миналия месец властите започнаха да разхлабват ограничителните мерки, наложени заради пандемията, пише "Дойче веле".

Експертите смятат, че ръстът на безработицата е увеличил броя на престъпленията в страната, най-вече сред младежта. Наскоро двама бивши мениджъри на ресторант и продавач в магазин бяха признати за виновни за кражбата на мобилни телефони и бижута. "В много от случаите престъпниците се оказват добре образовани хора без предишни провинения. На разпитите те признават, че нямат работа и не могат да свържат двата края", обяснява пред ДВ полицейският служител Р.П. Меена.

В Индия потвърдените случаи на Ковид-19 са близо милион, почти 25 хиляди души са загубили живота си. След Съединените щати и Бразилия, Индия е държавата, в която броят на заразените нараства най-бързо. Кризата с коронавируса е ударила тежко и икономиката на страната. Много компании са съкратили броя на служителите си. А безработицата вероятно ще нарасне и още повече заради пандемията, прогнозират експерти.

Властите съобщават, че от началото на пандемията расте и напрежението в киберпространството. Само в югозападния щат Махаращра полицията е регистрирала 400 случая на агресия в интернет. "Инструктирахме контролните органи да премахват този вид публикации", казва Балсинг Раджпут, който отговаря за киберпрестъпността в Махаращра.

Все повече стават и жертвите на измами при онлайн преводи. "Установихме, че киберпрестъпници създават фалшиви сайтове, който имитират страници за доставки, за да подмамят нищо неподозиращи клиенти да извършат онлайн транзакции", обяснява Раджпут.

Злоупотреби с кредитни карти, съмнителни резервации в интернет, привидно безплатни тестове за коронавирус, подвеждащи обяви за работа от чужбина - това са част от престъпленията, които са в разцвет от началото на изолацията. "В други случаи става въпрос за лотарии, безлихвени заеми или застрахователни полици", допълват служители на реда пред ДВ. Киберпрестъпниците манипулират и снимки на жени, с които впоследствие ги изнудват. "Получихме много оплаквания - от публикуване на нецензурни изображения до онлайн заплахи и изнудвания", каза Аканча Сривастава, експерт по киберсигурност.

Какво прави правителството? То приканва към предпазливост срещу фалшиви текстови съобщения или имейли. И призовава да се докладват случаите на онлайн измами, киберзаплахи и изнудване.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...