Стопанинът на плажа "Велека" ще бъде определен с концесия

11.05.2022 | 13:35
по статията работи: econ.bg
Върховният административен съд отсъди, че плажът "Велека" вече няма да бъде даван под наем, а подлежи на дългосрочна концесия
Стопанинът на плажа "Велека" ще бъде определен с концесия
Снимка: под лиценза на creative commons

Върховният административен съд отсъди, че плажът "Велека" вече няма да бъде даван под наем, а подлежи на дългосрочна концесия. Решението на съда е окончателно и идва сред спорове и протести след миналогодишния опит за отдаване на концесия на незастроения плаж от страна на Министерството на туризма под ръководството на Николина Ангелкова.

В коалиционното споразумение на кабинета "Петков" се предвижда премахване на концепцията българските плажове и ски зони да се отдават на концесионни договори. Правителственият приоритет е записан под №18 в ресор "Туризъм" от споразумението, което го поставя като задача на същото министерство, но под новото му ръководство.

Решение на ВАС за концесия Велека

Досега плажът бе стопанисван чрез отдаване под наем, като дългогодишният наемател имаше ясно изразена позиция за опазване на природата в защитена местност "Устието на река Велека", в която се намира плажът. Граждани протестираха преди година в подкрепа на искането на наемателя договорът да бъде удължен, което да позволи продължаване на инициативите му за опазване на дюните, ограничаване на автомобилния транспорт и използване на рециклируеми прибори и съдове на плажа.

Доводът на предишното ръководство на Министерството на туризма в полза на дългосрочно предоставяне на концесия беше, че тя ще мотивира по-големи инвестиции на ползвателя. Граждани оспорват нуждата от инвестиции, тъй като в защитената местност изграждане на инфраструктура е забранено и няма нужда от по-големи от поддържащи и контролни разходи. Опасения съществуват и за допълнително разполагане на заведения по защитената дюна на устието на Велека, която е и заливна площ на устието на най-голямата река на Странджа.

Плажът освен национална защитена територия е и част от две зони от "Натура 2000". Той е важно място за наблюдение на редки птици и досега успява да опази ценни дюни въпреки силната посещаемост. Именно заради незастроения ланшафт той е място на приключенски водни спортове и фотография.

В близост до плажа вече има и апетити за застрояване, от южната му страна, където се намира село Синеморец. Одобрени са 32 строежа, макар и без общината да има общ устройствен план. Първият от тях вече е обект на съдебни спорове, като към Министерството на околната среда и водите са отправени искания за принудителна административна мярка (ПАМ) за спиране на започналите строежи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...